SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [10.02.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [10.02.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [10.02.2020]
Źródło zdjęć: © East News | Eastway/Reporter
Arkadiusz Stando
10.02.2020 22:07

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa rośnie. Zmarło więcej osób niż w trakcie globalnej pandemii SARS. UOKiK nałożył karę w wysokości 20,4 mln zł na Polkomtel. Pojawiła się także kuriozalna aktualizacja dla Windows 7.

Według najnowszych danych liczba ofiar koronawirusa 2019-nCoV wzrosła do 910 osób. W trakcie globalnej pandemii wirusa SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej, na całym świecie zmarły łącznie 774 osoby. Zarażonych jest ponad 40 tys. a każdego dnia przybywa coraz więcej chorych.

Sytuacja jest szczególnie kiepska dla osób przebywających na rejsach wycieczkowych. Niektórych statków nikt nie chce przyjąć do portu. Te, którym udało się zacumować, są poddawane kwarantannie. Jednym z nich jest Diamond Princess, na którego pokładzie znajduje się 3711 osób, w tym 135 zarażonych koronawirusem.

UOKiK nakłada karę na operatora sieci Plus

Od września 2016 roku UOKiK prowadził postępowanie przeciwko czterem operatorom sieci komórkowej w Polsce. Powodem było przepadanie środków na koncie w telefonach na kartę, w przypadku braku kolejnego doładowania. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów UOKiK nałożył ponad 20,4 mln zł kary na Polkomtela.

Brak zwrotu pieniędzy za niewykorzystany pre-paid okazał się być powodem do nałożenia aż 20,4 mln zł kary na firmę Polkomtel. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zauważa, że w takich krajach jak Niemcy, Austria, Węgry, Chorwacja czy Hiszpania, zwrot niewykorzystanych środków jest powszechną praktyką.

"Uznałem, że Polkomtel naruszył zbiorowe interesy konsumentów, dlatego nałożyłem na przedsiębiorstwo karę ponad 20 mln zł. Liczyliśmy, że operator wystąpi z propozycją wydania decyzji zobowiązującej, pomimo długiego czasu trwania postępowania tak się nie stało. Co więcej - praktyka nadal trwa" – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Windows 7 - nowa aktualizacja, która... Odebrała możliwość wyłączenia komputera

Kilka dni temu w sieci pojawiły się informacje o problemach z Windows 7. Ostatnia aktualizacja doprowadzała do problemów z wyświetlaniem tapety. W następnej łatce udało się to poprawić ale... pojawił się nowy i znacznie gorszy problem. Niektórzy użytkownicy systemu Windows 7 nie mogą wyłączyć komputera.

Niektórzy twierdzą, że pomogło im utworzenie drugiego konta administratora. Inni proponują jeszcze wyłączanie systemu przez menu wywoływane kombinacją Ctrl + Alt + Del. Tak czy siak, wiadomo już, iż żadna z tych metod nie działa w 100 proc. przypadków.

Poważna luka w smartfonach z systemem Android 8 i 9

Eksperci z ENRW poinformowali o poważnej luce w urządzeniach korzystających z systemu Android 8 oraz 9. Jeśli użytkownik posiada włączoną funkcję Bluetooth, oraz znany jest jego adres MAC Wi-Fi, w prosty sposób przestępcy mogą włamać się na urządzenie. Google wypuściło już łatkę naprawiającą ten błąd. Jednakże zanim producenci wprowadzą ją do swoich systemów, to może jeszcze trochę potrwać.

Aktualnie najlepszym sposobem na utrzymanie bezpieczeństwa jest wyłączanie funkcji Bluetooth, jeśli nie jest nam niezbędna. Należy także nie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi, a najlepiej także z tej w miejscu pracy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)