SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [05.02.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [05.02.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [05.02.2020]
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
06.02.2020 02:46

Kryzys klimatyczny nasila przemoc wobec kobiet. Zwierzę, które może zregenerować prawie całe ciało. Start-up ze Szkocji zbudował rakietę z silnikiem wydrukowanym w 3D. Brytyjka popłynie na koniec świata, by chronić Antarktydę.

Kryzys klimatyczny i postępujące wyniszczanie środowiska naturalnego nasilają przemoc wobec kobiet i pogłębia nierówności płciowe – wynika z badania opublikowanego przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUNC).

IUNC przeprowadziła największe i najbardziej wszechstronne badanie dotyczące nierówności płciowych w kontekście zmian klimatycznych. Korzystało ono z ponad tysiąca źródeł i finalnie udokumentowało "bezpośrednie rozległe powiązania między problemami związanymi ze środowiskiem a przemocą na tle płciowym".

Zwierzę, które może zregenerować prawie całe ciało

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o aksolotli, to najwyższy czas to zmienić. Czasami nazywane są meksykańskimi chodzącymi rybami, chociaż wcale nimi nie są. To płazy obdarzone niesamowitą cechą regeneracji całych części ciała i jednocześnie najlepiej przebadane zwierzęta świata.

Niektóre salamandry posiadają zdolność regeneracji utraconych kończyn, ale ambystoma meksykańska okazuje się być wyjątkowo skuteczna w tej kwestii. To zwierzę jest w stanie regenerować swoje kończyny, ogon, oczy, jajniki a nawet zaawansowane organy jak płuca czy rdzeń kręgowy.

Start-up ze Szkocji zbudował rakietę z silnikiem wydrukowanym w 3D

Skyrora – start-up ze Szkocji przeprowadził pomyślne testy silnika rakietowego, który został stworzony przy pomocy drukarki 3D. Nowe silniki mają być częścią rakiet tworzonych przez firmę, odpowiadających za wynoszenie małych satelitów na orbitę.

Firma Skyrora z Edynburga może pochwalić się sukcesem. Naziemne testy silnika zakończyły się pomyślnie. Jest to ważny krok dla budowy rakiet wynoszących satelity na orbitę.

Brytyjka popłynie na koniec świata, by chronić Antarktydę

"Antarktyda to dla mnie koniec świata, ostatnie miejsce na Ziemi, którego nie przejął człowiek" - mówi Jane Hardy, ekstremalna pływaczka, która wkrótce weźmie udział w wyjątkowej ekspedycji. Na miejscu na wolontariuszkę czekać będzie wielkie wyzwanie.

Jane Hardy, ekstremalna pływaczka z Northumberland w Wielkiej Brytanii wkrótce weźmie udział w wyjątkowej ekspedycji.53-letnia Kobieta, która na co dzień jest wolontariuszką w brytyjskiej organizacji charytatywnej British Divers Marine Life Rescue, zgłosiła się na ochotnika i wkrótce dołączy do zespołu zmierzającego na najzimniejszy kontynent świata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)