SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [02.11.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [02.11.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [02.11.2019]
Źródło zdjęć: © flickr.com
Arkadiusz Stando
02.11.2019 20:05, aktualizacja: 03.11.2019 20:12

Nowo-odkryta czarna dziura namieszała w świecie nauki. Chińczycy, a właściwie firma będąca w posiadaniu aplikacji TikTok pokazała swój tani flagowiec. A Facebook bezczelnie kontynuuje sprzedawanie fałszywych reklam politycznych. Oto, co działo się w świecie technologii i nauki.

Naukowcy odkryli najmniejszą w historii obserwacji czarną dziurę. Jej wykrycie było bardzo problematyczne, gdyż wchłania niewielką ilość materii ze swojej gwiazdy, a to utrudnia poszukiwanie. Badacze szukają ich za pomocą jednego z dwóch sposobów. Wykrywania fal grawitacyjnych lub promieniowania rentgenowskiego.

To drugie pojawia się w momencie pożerania materii przez czarną dziurę. Niestety, jego stężenie jest zależne od ilości wchłanianej materii. I tu pojawia się problem. Jeśli czarna dziura nie ma wystarczająco dużego apetytu, to pozostaje dla nas niewidzialna.

Naukowcy wykryli system podwójny. Znajduje się w nim spora gwiazda, o masie 2,6 Słońc, oraz czarna dziura o masie 3,3 Słońc. Wykrycie tego zjawiska było bardzo trudne i budzi niepokoje. To oznacza, że czarne dziury mogą znajdować się wszędzie i pozostawać ukryte przed naszymi radioteleskopami.

TSMC poszukuje pracowników do tworzenia 3-naonometrowych procesorów.

Jeszcze niedawno to były tylko plotki. Teraz oficjalnie potwierdzono: TSMC chce rozpocząć prace nad tworzeniem 3-nanometrowych procesorów. Z tego względu firma stworzyła aż 8 tysięcy nowych miejsc pracy.

Jak poinformował dyrektor, w ciągu ostatnich pięciu lat TSMC wydało ponad 50 mld dol. na rozwój najbardziej zaawansowanych węzłów. Znaczna część tej kwoty poszła ponoć na same badania i pod tym względem trend jest zwyżkowy. Z raportu finansowego TSMC wynika, że w 2018 roku R&D pochłonęło 8 proc. przychodów, a w 2019 już 8,6 proc.

Chińczycy pokazują nowego smartfona, znacie ich z aplikacji TikTok

TikTok ma aż 500 milionów aktywnych użytkowników. Facebooka pewnie nie przebije ale, jego właściciele postanowili podbić inny rynek. Dzisiaj do sprzedaży trafił ich pierwszy smartfon - Smartisan Jianguo Pro 3. Oprócz całkiem rozsądnej ceny, posiada dodatkowe usprawnienia dla aplikacji TikTok.

NATO oficjalnie nadało kryptonim Su-57. Rosyjski myśliwiec to teraz "FELON"

NATO od wielu lat nadaje własne nazwy wszystkim pojazdom i obiektom, należącym do Rosji i mającym zastosowanie militarne. Nazewnictwo jest nieprzypadkowe. Su-57 otrzymał kryptonim "FELON", ponieważ pierwsza litera określa typ pojazdu. Tu mamy do czynienia z myśliwcem, czyli "F" lub "FOXTROT" i stąd właśnie taka nazwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)