Su‑57 otrzymał oficjalny kryptonim NATO. Nazwa trafia w punkt, ale idą za nią też konsekwencje

To już oficjalne. We wszystkich raportach NATO, Su-57 będzie określany jako "FELON". Brzmi świetnie i nawet do niego pasuje, ale co oznacza kryptonim?

Su-57 otrzymał oficjalny kryptonim NATO. Nazwa trafia w punkt, ale idą za nią też konsekwencje
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA | Rulexip
Arkadiusz Stando

Rosyjski samolot myśliwski piątek generacji Suchoj Su-57 otrzymał oficjalny kryptonim. Tym samym został uznany przez NATO za potencjalną maszynę odbywającą oficjalną służbę w wojskach Federacji Rosyjskiej.

Su-57 "FELON" - po co NATO nadaje kryptonimy innym samolotom?

NATO określa nazwy raportowania ze względu na kilka powodów. Przede wszystkim są to określenia z języka angielskiego, co ułatwia przekaz informacji. Przepisywanie rosyjskich nazw samolotów bywało wielokrotnie uciążliwe. Ale to nie tylko maszyny powietrzne.

Nazwy są przypisywane właściwie do każdego sprzętu. W tym broni, okrętów, wszelakich pojazdów lądowych. Nazwy są wymyślane przez członków NATO i używane nie tylko w raportach, ale też w komunikacji radiowej. Entuzjaści lotnictwa też często się nimi posługują.

Słowa mają też głębsze znaczenie. NATO posiada skorygowany system nazewnictwa. Pierwsza litera zawsze oznacza rodzaj maszyny. Dla przykładu "F" lub "FOXTROR", to myśliwiec. A więc nazwy samolotów takie jak MiG-25 "FOXBAT", Su-27 "FLANKER" czy MiG-29 "FULCRUM" wcale nie są przypadkowe. A teraz dołącza do nich Su-57 "FELON", czyli zbrodniarz. .

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (254)