SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [01.10.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [01.10.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [01.10.2019]
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
02.10.2019 23:13

Nowe komputery i składany smartfon Microsoftu, zmumifikowane dziecko sprzed 500 lat odkryte na Grenlandii, sztuczna krew z Japonii i nagrane odgłosy Marsa. Oto SkróTech, czyli najciekawsze wiadomości dnia 01.10.2019.

Microsoft pokazał szereg nowych urządzeń na jesiennej konferencji. Zaskoczeniem jest miniaturowy tablet z dwoma ekranami, który choć się tak nie nazywa, przypomina składany smartfon. Urządzenie Surface Duo jest oparte na systemie Android i może dzwonić i mieści się w kieszeni.

Grenlandia: Ponad 500-letnie zamrożone ciała najlepiej zachowanymi mumiami w Ameryce Północnej

500-letnie dziecko pochowane żywcem zostało odkryte w jednym z dwóch grobów na Grenlandii. daniem ekspertów groby należały do ośmioosobowej rodziny, która prawdopodobnie zmarła około 1475 roku. Wśród znalezionych osób było dwoje dzieci, w tym jedno 6-miesięczne i sześć dorosłych kobiet. Zmumifikowane ciała zachowały się w idealnym stanie.

Japonia: wynaleziono sztuczną krew, którą można przetoczyć każdemu

Naukowcom z Japonii udało się opracować substytut krwi, który będzie można przetoczyć pacjentom niezależnie od ich grupy krwi. Składa się z neutralnych płytek krwi i czerwonych krwinek, a każdy składnik umieszczony jest w maleńkich woreczkach zwanych liposomami. Na razie sztuczna grupa krwi była testowana jedynie na królikach.

Posłuchaj, jak brzmi Mars

Marsjańska sonda InSight nagrała odłgłosy Marsa. NASA opublikowała nagranie, na którym można posłuchać niezwykłych, subtelnych dudnień, które dają obraz struktury Czerwonej Planety.

Nowe kamery GoPro

Jeszcze lepsza stabilizacja, nagrywanie 360°, rozbudowany system akcesoriów modułowych i więcej. Oto nowe kamery GoPro Hero 8 i GoPro Max.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)