Sinice to nie jedyne zagrożenie. Bałtyk ma problem z kolejną substancją

Sinice to nie jedyne zagrożenie. Bałtyk ma problem z kolejną substancją
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Adam Bednarek

08.08.2019 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Turyści przejmują się przede wszystkim sinicami, przez które w sezonie letnim zamykane są kąpieliska. Spacerując brzegiem Bałtyku natknąć się można na inne zanieczyszczenie.

Chodzi o parafinę. Jak informuje serwis gospodarkamorska.pl, Morze Bałtyckie wyrzuciło ponad pół tony tej substancji na obszarze od Półwyspu Helskiego do Jastrzębiej Góry. Według rzeczniczki Urzędu Morskiego w Gdyni dokładna waga to już 600 kg.

Na początku sierpnia parafina pojawiła się w okolicach Chałup. Na szczęście jest ona nieszkodliwa dla zdrowia ludzi i środowiska. Choć eksperci radzą, by nie dotykać białych grud. Wiele wskazuje na to, że pochodzą z mycia zbiorników statków.

Nie da się ukryć, że taki widok może zmartwić i zaniepokoić. Nie wygląda to dobrze:

Niestety, na sinicach i parafinie się nie kończy. Problemem polskich plaż są również śmieci pozostawiane przez turystów. Niektóre ośrodki mają oryginalne sposoby na to, jak radzić sobie z zanieczyszczeniami. W Łebie działa specjalny sprzęt kosztujący 400 tys. zł, który wciąga i zatrzymuje na sicie wszelkie niedopałki, kapsle czy papiery pozostawione w piasku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (45)
Zobacz także