Sięgnęli po potężną broń. Tak Korea Północna wspiera Rosję

W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się zdjęcia pokazujące transport północnokoreańskich systemów artyleryjskich dalekiego zasięgu, które dostarczono do ​​Rosji. Według serwisu Defence Blog widać na nich M1989 "Koksan", czyli jeden z najpotężniejszych systemów artyleryjskich, które Korea Północna posiada w swojej arsenale. Co o nim wiadomo?

Korea Północna wspiera Rosję
Korea Północna wspiera Rosję
Źródło zdjęć: © Telegram
oprac. KMO

14.11.2024 | aktual.: 14.11.2024 19:30

Zdjęcia, które początkowo pojawiły się w rosyjskich mediach społecznościowych, rzucają nowe światło na współpracę Moskwy z Pjongjangiem, która do tej pory owocowała głównie transferami różnego rodzaju amunicji. Zagadką pozostaje liczba systemów M1989 "Koksan" przekazanych Rosji przez sojusznika. Ukraiński portal analityczny Defence Express sugeruje, że Rosjanie są na etapie "wstępnego zapoznawania się" z artylerią z Korei Północnej i mogą być bliscy gotowości do użycia tej broni w warunkach bojowych.

M1989 "Koksan" - północnokoreańska artyleria w Rosji

System artyleryjski "Koksan" to samobieżna haubica o kalibrze 170 mm, której pierwsze egzemplarze pojawiły się w latach 80., a zmodernizowana wersja, oznaczona jako M1989, weszła na wyposażenie ok. 1989 r. Jest ona jednym z najpotężniejszych systemów artyleryjskich, które Korea Północna posiada w swojej arsenale.

System ten został zaprojektowany z myślą o ostrzale celów strategicznych w Korei Południowej, w tym instalacji wojskowych i miejskich w strefie przygranicznej oraz w rejonie Seulu. Dzięki dużemu zasięgowi i kalibrowi "Koksan" może działać poza zasięgiem wielu wrogich systemów wojskowych, co czyni go trudnym do unieszkodliwienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dokładna specyfikacja M1989 "Koksan" nie jest w pełni jawna. Wiadomo jednak, że zasięg M1989 "Koksan" w zależności od typu amunicji, może wynosić ok. 40-50 km, przy czym przy użyciu specjalnych pocisków z napędem rakietowym (RAP) zasięg ten może dochodzić do 60 km. Haubica jest osadzona na podwoziu gąsienicowym, co zwiększa jej mobilność i pozwala na szybkie przemieszczanie się, co jest istotne w przypadku operacji wojskowych w trudnym terenie.

Choć nie jest powszechnie stosowany w bezpośrednich konfliktach, to w ostatnich latach "Koksan" był obserwowany w manewrach i ćwiczeniach wojskowych organizowanych przez Koreę Północną. System ten pojawiał się także w Syrii w trakcie wojny domowej, gdzie mógł być wykorzystywany przez siły rządowe. Teraz najprawdopodobniej został dostarczony do Rosji, co sugeruje, że Korea Północna dostarczała go niektórym sojuszniczym krajom.

Zobacz także