Sieci WLAN 450 Mb/s nabierają konkretnych kształtów
Jeszcze podczas styczniowych targów CES firmy D-Link i Trendnet zapowiedziały router WLAN przesyłający dane z maksymalną prędkością 450 Mb/s brutto. Niestety, w kolejnych miesiącach o szybszej generacji urządzeń Wi-Fi było cicho. Ani podczas marcowych targów CeBIT, ani też później nie pojawiały się bardziej informacje — nie mówiąc o prototypach urządzeń.
To prawda, że koncern Apple reklamuje obecnie ulepszoną, korzystającą z obu pasm częstotliwości Wi-Fi (2,4 i 5 GHz) stazję bazową Airport Extreme. Firma mówi o "do 5. procent lepszej wydajności WLAN" w porównaniu z poprzednim modelem, ale na stronie informacyjnej ani w danych technicznych nie wspomina o przepustowości brutto sięgającej 450 Mb/s.
Zatem obecnie to Intel jest jedyną firmą, która faktycznie ma w katalogu produkty przesyłające dane z maksymalną prędkością 45. Mb/s. Są to mianowicie adaptery Centrino-2-Notebook Wifi Link 5300AGN oraz WiMAX/WiFi Link 5350. Jednak bez współpracujących z nimi stacji bazowych takie superszybkie układy WLAN na niewiele się zdadzą.
Szybkość transmisji w urządzeniach generacji 45. Mb/s jest wynikiem wykorzystania trzech multipleksowanych przestrzennie strumieni danych (spatial streams). Starszy sprzęt, operujący dwoma strumieniami, osiąga maksimum 300 Mb/s. Konieczność przetwarzania sygnału przez kolejne anteny odbija się na wymaganiach sprzętowych: niezbędna moc obliczeniowa rośnie w kwadracie liczby obsługiwanych strumieni. Krótko mówiąc: dwa strumienie wymagają chipów o czterokrotnie większej mocy obliczeniowej niż układy dla urządzeń jednokanałowych; dla trzech strumieni wymagana wydajność wzrasta dziewięciokrotnie.
W ubiegłym roku chipy do sieci 45. Mb/s nieco na wyrost zapowiedział Marvell. Teraz firma Atheros obiecuje, że w pierwszym kwartale 2010 roku mają się pojawić się chipy nowej rodziny XSpan AR9300 w ilościach wystarczających do produkcji wzorcowych egzemplarzy routerów generacji 450 Mb/s. Przewidywane są trzy warianty układów (AR9380 i AR9381 dla routerów i punktów dostępowych oraz AR9390 dla klientów). Tak więc stacji bazowej Airport Extreme osiągającej naprawdę 450 Mb/s należałoby się spodziewać wiosną 2010 roku.
Ostatni krok na drodze do zdefiniowanej w standardzie IEEE 802.11n maksymalnej przepustowości netto na poziomie 600 Mb/s (z czterema strumieniami przestrzennymi) zrobiła firma Quantenna: dzięki dwóm modułom łączności działającym jednocześnie w pasmach 2,4 i 5 GHz urządzenia WLAN mogłyby osiągać nawet nieco powyżej 1000 Mb/s (brutto). Na razie jednak nigdzie nie widziano produktów z chipsetami Quantenny.