Sezon na pająki w domach rozpoczęty. Oto sposoby na pozbycie się nieproszonych gości

Sezon na pająki w domach rozpoczęty. Oto sposoby na pozbycie się nieproszonych gości
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

13.07.2020 08:18, aktual.: 13.07.2020 22:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lato większości kojarzy się z wakacjami; przyjemną pogodą, długimi spacerami czy wypoczynkiem w kurorcie. Niestety, jest to również okres, w którym rozpoczyna się sezon na pająki. Oto sprawdzone sposoby na pozbycie się z domu niechcianych lokatorów.

Zła wiadomość - sezon na pająki rozpoczęty. Lato i jesień zbiegają się okresem godowym nielubianych przez nas stworzeń. Właśnie wtedy pająki poszukują ustronnego miejsca, aby zdobyć schronienie i kopulować. Często zastanawiamy się, dlaczego wkradły się do naszego mieszkania, a nie zostały na balkonie czy w piwnicy.

Jak twierdzi Lawrence Bee z British Arachnological Society, pająki mogły spędzić w naszej sypialni czy łazience bardzo długo czasu, a ukazały się nam dopiero teraz, ponieważ opuściły swoją kryjówkę w celu poszukiwania partnera do kopulacji.

Obraz
© Shutterstock.com

- Zaledwie 5 procent pająków, które znalazłeś w swoim domu, wystawiło swoją kosmatą kończynę na zewnątrz. Dojrzałe płciowo samce, które obecnie przebijają się przez podłogi w twoim mieszkaniu, zwykle pozostają ukryte w różnych zakamarkach - twierdzi Bee.

Sezon na pająki w domach. Jak się pozbyć niechcianych lokatorów?

Nie ma naukowo udowodnionego sposobu na to, aby pozbyć się pająków z naszego domu. Istnieje jednak wiele metod, aby ograniczyć wizyty nieprzyjemnych stworzeń. Warto pamiętać, że są one bardzo ważnym elementem ekosystemu, dlatego odradzamy ich masowe zabijanie. Gdy już natrafimy na niechcianego lokatora, warto nałożyć na nie szklankę, wsunąć pod nią kartkę i wystawić go na zewnątrz.

Jednym ze sprawdzonych i najbardziej popularnych sposobów na to, aby pająki nie chciały zagościć u nas na dłużej jest czystość naszego mieszkania. Małe stworzenia uwielbiają ciemne zakamarki, pomiędzy szafkami czy półkami. To właśnie tam najchętniej zakładają gniazda. Warto więc pamiętać o systematycznym odkurzaniu.

Obraz
© Shutterstock.com

Małe stworzenia są wyjątkowo czułe na niektóre zapachy. Cytryna i mięta pokrojone w plasterki, schowane w kątach pokojów lub rozłożone na parapetach mogą skutecznie odstraszyć nieproszonych gości. Pająki nie lubią również zapachu octu, jednak ze względu na jego charakterystyczną woń, odradzamy rozprzestrzeniania go w mieszkaniu.

Na parapecie możemy rozłożyć również kasztany i żołędzie. Ich zapach również powinien odstraszyć naszych małych, domowych wrogów. Warto skorzystać też z pomocy ultradźwięków. Mają one długoterminowe działanie. Włącza się je do kontaktów. Starsze modele miały również negatywne działanie na zwierzęta domowe, jednak te najnowsze nie są już szkodliwe dla czworonogów.

Obraz
© Shutterstock.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także