SETI kończy z poszukiwaniem kosmitów. Program zostaje zawieszony po 21 latach

Specjaliści SETI - zajmujący się pozyskiwaniem dowodów życia pozaziemskiego - ogłosili, że po 21 latach działalności zawieszają program, by skupić się na analizie zebranych danych.

SETI kończy z poszukiwaniem kosmitów. Program zostaje zawieszony po 21 latach
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

04.03.2020 | aktual.: 04.03.2020 11:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SETI to rozbudowany, wieloletni projekt naukowy, którego celem jest ustanowienie kontaktu z obcymi cywilizacjami pozaziemskimi. W tym celu specjaliści i wolontariusze z całego świata poszukują sygnałów radiowych i sztucznych świateł pochodzących z przestrzeni kosmicznej wykorzystując platformę oprogramowania BOINC. Wraz z MilkyWay i Einstein jest to trzeci duży projekt tego typu, którego głównym celem jest badanie zjawisk w przestrzeni międzygwiezdnej.

Prowadzone przez Centrum Badań SETI w Berkeley od 1999 r pomiary zostaną jednak zawieszone 31 marca 2020 roku. Specjaliści poinformowali, że "zebrali wystarczającą ilość danych i chcą skoncentrować się na zakończeniu ich analizy". Tym samym projekt zaprzestanie przyjmowania kolejnych pomiarów od wolontariuszy.

Naukowcy po analizie wszystkich zebranych danych chcą opublikować obszerny artykuł naukowy, w których zebrane zostaną wnioski oraz być może znajdziemy odpowiedź, czy udało się odnaleźć życie pozaziemskie?

Badacze z SETI nie podjęli również decyzji, czy po analizie zebranych danych będą chcieli przyjmować kolejne nagrania od wolontariuszy. Do czasu podjęcia kolejnych kroków, naukowcy polecają zainteresowanym osobom przekazywanie materiałów do innego projektu BOINC, który również przyjmuje nagrania wolontariuszy. Jednocześnie specjaliści SETI przyznają, że znajdą inny sposób, by aktywizować swoją społeczność.

Zobacz też: Białko z kosmosu. Naukowcy twierdzą, że ma ponad 4 miliardy lat

wiadomościsetiżycie pozaziemskie
Komentarze (95)