Karol Darwin mógł się mylić. Nowe odkrycie może pomóc znaleźć życie pozaziemskie

Karol Darwin mógł się mylić. Nowe odkrycie może pomóc znaleźć życie pozaziemskie

Karol Darwin mógł się mylić. Nowe odkrycie może pomóc znaleźć życie pozaziemskie
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | aitoff
07.11.2019 07:52, aktualizacja: 08.11.2019 17:29

Autor teorii ewolucji Karol Darwin mógł się pomylić, co do miejsca, w którym zaczęło się życie – twierdzą badacze. Darwin mówił, że wyewoluowało ono w płytkich kałużach. Jednak naukowcy z University of London wskazują na inne miejsce.

W przeciwieństwie do propozycji Darwina, nowa teza naukowców twierdzi, że życie ma pochodzić z kominów hydrotermalnych, czyli szczelin w powierzchni Ziemi, z których wydobywa się ciepła woda. Badacze w swojej pracy podkreślają, że w tego rodzaju szczelinach jest odpowiedni poziom ciepła i zasadowości, żeby ten niezwykły proces mógł się zacząć właśnie tam.

- Istnieje wiele konkurencyjnych teorii, dotyczących określenia miejsca, w którym zaczęło się życie. Kominy hydrotermalne są jedną z propozycji, która nabiera teraz znaczenia dzięki dowodom eksperymentalnym – powiedział w oświadczeniu przewodniczący badaniu prof. Nick Lane.

Życie na Ziemi i poza nią

Naukowcy odtworzyli środowisko podobne do kominów hydrotermalnych i wykazali, że protokomórki, czyli pęcherzyki kwasów tłuszczowych, tworzą się spontanicznie właśnie w takich miejscach.

- W naszych eksperymentach stworzyliśmy jeden z podstawowych elementów życia w warunkach, które bardziej odzwierciedlają prehistoryczne środowiska, niż wiele innych badań – wyjaśnił jeden z naukowców, Sean Jordan.

Co niezwykle istotne – teoria ta może pomóc w poszukiwaniu pozaziemskiego życia.

- Misje kosmiczne znalazły dowody na to, że na lodowych księżycach Jowisza i Saturna mogą znajdować się podobne kominy hydrotermalne – powiedział Lane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (624)