Sensor 100 razy czulszy od CCD/CMOS

Sensor 100 razy czulszy od CCD/CMOS

Sensor 100 razy czulszy od CCD/CMOS
21.04.2008 08:30, aktualizacja: 21.04.2008 09:34

Naukowcy z firmy Rohm oraz amerykańskiego instytutu AIST ( National Institute of Advanced Industrial Science and Technology ) opracowali nowy sensor obrazu CIGS ( Cu-In-Ga-Se ). Urządzenie - jak twierdzą jego konstruktorzy - jest o około 100 razy czulsze od sensorów typu CCD i CMOS.

*Naukowcy z firmy Rohm oraz amerykańskiego instytutu AIST ( National Institute of Advanced Industrial Science and Technology ) opracowali nowy sensor obrazu CIGS ( Cu-In-Ga-Se ). Urządzenie - jak twierdzą jego konstruktorzy - jest o około 100 razy czulsze od sensorów typu CCD i CMOS. *

Prototypowe urządzenie jest niezwykle czułe, gdyż reaguje na naprawdę niewielką ilość fotonów - jego konstruktorzy twierdzą, że do działania wystarczy mu oświetlenie, którego natężenie wynosi 0,001 luksa. Rozpoznaje on ponadto obrazy w świetle bliskim podczerwieni, dzięki czemu może znaleźć zastosowanie np. w kamerach monitorujących.

Obraz

Przechwycenie obrazu w oświetleniu, którego natężenie jest niższe od 0,1 luksa jest bardzo trudne dla przetworników zbudowanych w oparciu o krzem, takich jak stosowane powszechnie w aparatach cyfrowych fotodetektory CMOS i CCD. Z analiz twórców nowego sensora wynika, że jest on średnio stukrotnie bardziej czuły niż tradycyjne rozwiązania. Co ciekawe, jego struktura jest taka sama jak ta, którą cechują się ogniwa słoneczne CIGS ( wykorzystują warstwę utworzoną z połączenia miedzi, indu, galu i selenu ).

Niestety na razie nie wiadomo, kiedy nowe sensory trafią do masowej produkcji.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)