Sensacyjne znalezisko pod Grunwaldem. Pochodzi z czasów bitwy z 1410 roku

Sensacyjne znalezisko pod Grunwaldem. Pochodzi z czasów bitwy z 1410 roku31.08.2020 15:06
Dwa topory z czasów bitwy pod Grunwaldem (Muzeum Bitwy pod Grunwaldem)
Dwa topory z czasów bitwy pod Grunwaldem (Muzeum Bitwy pod Grunwaldem)

Badania archeologiczne prowadzone pod Grunwaldem doprowadziły do sensacyjnego odkrycia. Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem mówi o ekscytującym odkryciu co najmniej na skalę ogólnopolską.

Archeolodzy znaleźli 2 topory bojowe, które pochodząc z czasów bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Oprócz nich natrafili na inne, bardzo dobrze zachowane przedmioty. W poszukiwanie dawnych artefaktów zaangażowany był zespół składający się z 70 osób. W tym roku wyjątkowo nie uczestniczyli w nich detektoryści z innych krajów. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa.

Sensacyjne znalezisko pod Grunwaldem

- W ciągu siedmiu lat naszych badań archeologicznych nigdy nie mieliśmy tak ekscytującego, ważnego i tak świetnie zachowanego znaleziska – powiedział dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Odkryte topory są w bardzo dobrym stanie. Widać na nich nity, czyli elementy wykorzystywane w celu przytwierdzania ich do drzewca. Archeolodzy uważają, że topory najprawdopodobniej powstały w XV wieku. Dr Drej zaznacza, że odkryte artefakty są "bezpośrednio powiązane z bitwą grunwaldzką z 15 lipca 1410 roku".

Coroczne poszukiwania dawnych skarbów

Poszukiwania na polach wokół Grunwaldu są organizowane regularnie od 2014 roku. Dzięki nim każdego roku do muzeum trafiają liczne znaleziska, dzięki którym możliwe jest lepsze poznanie historii. Jednym z cenniejszych odkryć są 2 krzyżackie zapony (ozdobne klamry) z gotycką inskrypcją Ave Maria. Ich odkrycie pozwoliło badaczom potwierdzić lokalizację obozu krzyżackiego, na miejscu którego w późniejszym czasie powstała kaplica pobitewna.

Wielkie wichury. Czy staną się naszą codziennością?

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)