Seniorzy kupują przez internet

Seniorzy coraz chętnie korzystają z usług sklepów internetowych. Według badań już co dziesiąta osoba w wieku 65-74 lata regularnie surfuje w sieci. Rosnące zainteresowanie Internetem wśród osób starszych, stawia przed właścicielami sklepów internetowych nowe wyzwania.

Seniorzy kupują przez internet
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Obraz
© Rośnie zainteresowanie internetem wśród osób starszych (fot. chip.pl)

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Główny Urząd Statystyczny, 23. Polaków w wieku 55-64 lata regularnie korzysta z internetu. Liczba ta spada do 9% w przedziale 65-74 lata. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych co trzecia osoba powyżej 50. roku życia jest internautą, co daje łączna liczbę 47,27 miliona (The Harris Poll® #40, May 12, 2005,). Należy jednak podkreślić, że dla większości ludzi starszych zarówno komputer, jaki i internet są jeszcze sporą nowością (zaledwie 27,4% osób w grupie wiekowej 50+ korzysta regularnie z komputera). Seniorzy dopiero wyruszają na podbój internetu. W rozpowszechnianiu tego medium sprzyjają coraz popularniejsze zajęcia edukacyjne dla osób starszych, jak choćby „Akademia e-Seniora", czy warsztaty dla osób starszych organizowane przez Fakt oraz Akademię Allegro "Zostań e-Seniorem!".

Właśnie dlatego właściciele sklepów internetowych powinni zwrócić szczególną uwagę na tę grupę odbiorców. Zgodnie z badaniami GUS-u, zakupy w sieci robi już ok. 10. osób w wieku 55-64 lata i 3% w wieku 64-74 lata. W tej chwili jest to dość niewielka grupa, ale w ostatnich latach nastąpił w jej obrębie znaczący wzrost. Trzeba jednak pamiętać o tym, że polscy seniorzy dopiero poznają możliwości internetu, a udogodnienia związane z e-zakupami są konieczne, by chętniej z nich korzystali.

Niestety, twórcy e-sklepów to najczęściej osoby młode, którym obce są trudności, na jakie natrafiają ludzie starsi. –. Dlatego planując platformę do obsługi e-sklepu, powinno się zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób będzie ona postrzegana przez osoby słabiej widzące, bądź o mniejszej sprawności ruchowej, a także ludzi bez doświadczenia i umiejętności poruszania się w internecie. Seniorzy mogą mieć problem ze zrozumieniem podstawowych technik i rozwiązań tak oczywistych dla pozostałych internautów – tłumaczy Jolanta Żochowska z DeCommerce.pl. Dobrym przykładem może być często obserwowany problem z odróżnieniem boksu wyszukiwania zamieszczonego na stronie internetowej od pola adresu www.

Dla osób starszych komputer i internet to rzeczy skomplikowane, z którymi muszą się jeszcze oswoić, a to wymaga dużo czasu. Jeśli więc chcemy otworzyć się na tę grupę, musimy przede wszystkim zapewnić łatwość nawigacji i uprościć rozwiązania techniczne w e-sklepach.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: *"Top 10 najpopularniejszych smartfonów w Polsce" *

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)