Sea Ray - pierwsze dziecko Nokii i Microsoftu

Sea Ray - pierwsze dziecko Nokii i Microsoftu

19.07.2011 13:20, aktual.: 12.10.2016 12:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chwilę musieliśmy poczekać, nim zobaczyliśmy pierwszy owoc współpracy Nokii i Microsoftu. Nadal nie było oficjalnej premiery, ale na jednej z prezentacji, prawdopodobnie dla pracowników Nokii, prezes firmy Stephen Elop pokazał telefon z zainstalowanym systemem Windows Phone 7 Mango

Sprzętowo bez rewelacji

Projekt posiada na razie tylko nazwę kodową Sea Ray. Z tego co widać na prezentacji, jak również z wypowiedzi samego prezesa, możemy wywnioskować, że telefon wygląda prawie identycznie jak zaprezentowana niedawno Nokia N9. Jedyne różnice to dodatkowy przycisk w Sea Ray oraz oczywiście inny system operacyjny - w N9 był to MeeGo, w Sea Ray jest to Windows Phone 7 w jeszcze nie pokazanej oficjalnie wersji Mango.

Obraz

Z prezentacji możemy wyciągnąć kilka smakowitych szczegółów. Smartphone posiada ekran wykonany z bardzo wytrzymałego i odpornego na zarysowania szkła Gorilla Glass oraz aparat z optyką Carl Zeiss o rozdzielczości 8 MP. Niestety nie dowiedzieliśmy się niczego na temat zastosowanego procesora lub pamięci. Na podstawie krótkiej prezentacji działania systemu, możemy jednak wnioskować, że nie będziemy zawiedzeni "wnętrznościami" Sea Ray. Windows Phone 7 działał bardzo płynnie, ani razu się nie przycinając. Nadal jednak nie jesteśmy specjalnie ujęci - wydajne smartphony, gorilla glass i aparat 8 MP ciężko nazwać rewolucją na rynku.

Programowo - nowy stary Windows

Obok samego telefonu, na prezentacji pokazano również najnowszą wersję systemu Windows Phone 7 Mango. Jak na Nokię przystało, pokazano, że system jest silnie zintegrowany z facebookiem i świetnie wpisuje się w ten sposób w hasło Nokii - Connecting People. Jednym z aspektów silnego powiązania z sieciami społecznościowymi jest synchronizacji wydarzeń z facebooka z kalendarzem w telefonie.

W Mango znajdziemy również przeglądarkę Internet Explorer 9. która będzie niemal dokładną kopią wersji desktopowej. Dostaniemy więc m.in. obsługę technologii HTML 5. Niestety nie mogliśmy zobaczyć czy i jak telefon poradzi sobie z obsługą stron zawierających elementy wykonane w technologii Flash. Oczywiście wraz z nowym systemem dostajemy również dostęp do Windows Marketplace. Możemy również liczyć na aplikację Nokii do przeniesienia kontaktów ze starych Nokii na nowe smartfony z Windows. Niestety nie wiemy czy aplikacja pozwoli w jakiś sposób na przenoszenie kontaktów, wiadomości i innych danych ze starych, klasycznych telefonów, czy tylko ze smartfonów z najnowszym Symbianem.

Zaskoczcie nas!

Stephen Elop przyznaje, że posiada w zanadrzu więcej działających modeli telefonów z Windows Phone 7. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że działają one na najnowszej wersji systemu Microsoftu, nie ujrzymy ich raczej na rynku przed premierą WP7 Mango, co ma nastąpić jesienią.

Jeśli Nokia nie chce wypaść z gry i utrzymać pozycję lidera, potrzebuje naprawdę świetnych smartfonów. Jak na razie jednak, nie pokazano właściwie niczego, co mogłoby nas powalić na kolana. Wciąż mam jeszcze nadzieję, że Nokia pokaże dawną klasę i ich urządzenia z Windows Phone 7 będą o krok przed konkurencją. Gdy jednak patrzę na coraz lepiej wykonane smartfony Samsunga, LG, czy kolejne wersje iPhone'a, zaczynam wątpić czy Nokia "biegnie" dostatecznie szybko by dogonić czołówkę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (86)
Zobacz także