Satelity ESA wystrzelone w kosmos. Wielka Brytania zapłaciła za nie 10 milionów funtów
Wielka Brytania wystrzeliła w kosmos cztery nanosatelity warte łącznie 10 milionów funtów. Celem misji ESA jest m.in. śledzenie ruchu morskiego. Naukowcy dodają jednak, że niezwykle małe urządzenia są w stanie robić to samo, co standardowe satelity.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wystrzeliła w kosmos cztery nanosatelity w ramach programu Pioneer. Jedne z najmniejszych i najinteligentniejszych urządzeń tego typu zostały skonstruowane w Glasgow przez firmę Spire Global UK.
Ich podstawowym zadaniem będzie monitorowanie ruchu morskiego, jednak Brytyjczycy zapewniają, że urządzenia są w stanie robić dokładnie to samo, co standardowe satelity.
Dwa z czterech nanosatelitów zostały wyposażone w specjalne superkomputery korzystające z możliwości algorytmów uczenia maszynowego. Mają one przewidywać lokalizację statków oraz śledzić czas ich przybycia do danego portu. Takie rozwiązanie ma na celu usprawnienie ruchu morskiego.
Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu
Naukowcy mają nadzieję, że wystrzelenie w kosmos czterech nanosatelitów pozytywnie wpłynie na globalny handel oraz optymalizację kosztów.
Brytyjczycy za produkcję kompletu urządzeń zapłacili 10 milionów funtów. Tamtejszy rząd spodziewa się, że powyższa kwota zwróci się w niedługim czasie.