Qaqwqwrqw

Satelita NASA sprawdził, czy chińska sonda Chang'e 4 wylądowała na Księżycu

Satelita LRO należący do NASA wykonał ciekawe zdjęcia Księżyca. Urządzenie sfotografowało krater Von Karmana, czyli miejsce lądowania chińskiej sondy Chang'e 4 oraz łazika Yutu-2. Czy Amerykanie chcieli sprawdzić Chińczyków?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Księżyc jest źródłem wielu wartościowych pierwiastków takich jak Hel-3
Księżyc jest źródłem wielu wartościowych pierwiastków takich jak Hel-3 (East News, Fot: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER)
Qaqwqwrqw

3 stycznia 2019 roku Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna poinformowała o udanym lądowaniu na "ciemnej" stronie Księżyca. Już kilka godzin później pojawiły się pierwsze zdjęcia wykonane na powierzchni. Dla niektórych nie był to jeszcze wystarczający dowód.

Nie wiadomo, czy przypadkiem, czy to intencjonalne działanie, ale satelita NASA Lunar Reconnaissance Orbiter uchwycił lądownik Chang'e 4 na powierzchni niewidocznej strony Księżyca. Amerykanie oznaczyli na zdjęciu lądowanie chińskiej sondy, wyraźnie pokazując jej lokalizacje, a tym samym potwierdzając lądowanie.

NASA/GSFC/Arizona State University
Podziel się
Qaqwqwrqw

Satelita znajdował się aż 330 km od kilkumetrowego lądownika i zbliżał się w jego stronę od wschodu. Bardzo ciężko dojrzeć go na zdjęciu. Obrazy o większej rozdzielczości znajdziecie pod tym adresem. Jednak nawet na nich, Chang'e 4 zajmuje zaledwie dwa piksele. Zdjęcia pochodzą z 30 stycznia, ale opublikowano je dopiero 6 lutego.

Przy okazji warto przypomnieć niedawną "obietnicę" Rosjan. Podczas konferencji prasowej dyrektor Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos, Dmitry Rogozin wypowiedział zaskakująca kwestię. "Stawiamy sobie za cel wylądowanie na miejscu i sprawdzenie, czy byli tam, czy nie" - chodziło oczywiście o lądowanie na Księżycu był to prawdopodobnie żart, ale podobno w każdym żarcie jest ziarno prawdy.

Czytaj też: Kolejny przełom w Kosmosie. Na chińskim łaziku wykiełkowała bawełna

Zobacz też wideo: Oumuamua - pierwszy posłaniec. Niezwykłe odkrycie naukowców

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw