Satelita LightSail 2 wyruszy w kosmos i spróbuje użyć żagla słonecznego

Satelita LightSail 2 wyruszy w kosmos i spróbuje użyć żagla słonecznego

Satelita LightSail 2 wyruszy w kosmos i spróbuje użyć żagla słonecznego
Źródło zdjęć: © SlashGear
10.06.2019 11:13, aktualizacja: 10.06.2019 15:13

W czerwcu przy pomocy rakiety SpaceX Falcon Heavy, zostanie wystrzelona satelita LightSail 2, która będzie próbowała użyć żagli słonecznych. Celem projektu jest zademonstrowanie wykorzystania promieniowania słonecznego jako napędu.

LightSail 2 to sonda, która waży zaledwie 5 kg i jest owocem projektu trwającego od 10 lat. Korzenie jego sięgają 1980 roku, kiedy to 3 inżynierów i naukowców założyło Planetary Society (Towarzystwo Planetarne).

Czterdzieści lat temu mój profesor Carl Sagan marzył o użyciu żagli słonecznych do eksploracji kosmosu. W Planetary Society realizujemy to marzenie, dzięki tysiącom ludzi z całego świata, którzy wsparli misję. Carl Sagan, Bruce Murray i Louis Friedman założyli naszą organizację, aby rozwijać nauki kosmiczne i eksplorację kosmosu. Jesteśmy gotowi do startu! - Bill Nye, The Planetary Society

Żagle słoneczne wykorzystują tzw. ciśnienie promieniowania, czyli ciśnienie wywierane na powierzchnię przez padające na nią promieniowanie elektromagnetyczne (np. światło). Jeżeli cel projektu powiedzie się, to satelita LightSail 2 będzie pierwszą sondą, która podniesie wysokość swojej orbity wokół Ziemi przy pomocy światła słonecznego.

W 2015 roku, w kosmos poleciał satelita LightSail 1. Miała ona za zadanie przetestować rozkładanie żagla słonecznego. Sonda LightSail 2 poleci w kosmos 22 czerwca 2019 roku, zamknięta w satelicie Prox-1. Po siedmiu dniach, LightSail 2 zostanie wystrzelona z Prox-1, a po kilku dniach testów, rozłoży cztery dwustronne panele słoneczne, o łącznej powierzchni 32 metrów kwadratowych.

Satelita będzie krążyć po orbicie o wysokości 720 km nad powierzchnią Ziemi i będzie dostrzegalna z naszej plany na obszarach do 42 stopni szerokości geograficznej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)