Samsung przegrywa z Apple! Ponad miliard dolarów kary

Samsung przegrywa z Apple! Ponad miliard dolarów kary

Samsung przegrywa z Apple! Ponad miliard dolarów kary
Źródło zdjęć: © WP.PL
25.08.2012 12:27, aktualizacja: 26.08.2012 18:44

To była długa i widowiskowa bitwa. Dzięki niej poznaliśmy wiele tajemnic skrywanych dotąd przez obie firmy. Dziś jedna ze stron odniosła ostateczne zwycięstwo i zarazem totalne. Samsung odchodzi z niczym.

Samsungowi nie udało się wytłumaczyć ławie przysięgłych, że mógł korzystać z patentów Apple'a z uwagi na ich, jak argumentował, trywialność i brak innowacyjności. Sąd orzekł, że wszystkie produkty Samsunga w kategorii smartfonów nie tylko naruszają własność intelektualną Apple'a, ale robią to również w sposób świadomy i zamierzony. Co ciekawe, tablety Samsunga nie okazały się kopią iPada. Samsung musi zapłacić firmie Apple odszkodowanie w wysokości 1 049 343 000 dolarów (ponad miliard!).

Jakby tego było mało, Samsung przegrał również jeżeli chodzi o swoje patenty. Sąd nie dopatrzył się w produktach Apple bezprawnego naruszania standardów opatentowanych przez Koreańczyków. Oznacza to, że Apple zapłaci zero dolarów odszkodowania.

Wyrok amerykańskiego sądu po raz kolejny każe jednak zwrócić uwagę na obecnie obowiązujący system patentowy. Apple uzyskało patent na kształt telefonu - prostokąt z zaokrąglonymi rogami. Teraz Apple może pozwać większość producentów telefonów na świecie, oskarżając ich o... kradzież patentu i wyglądu. Wielu krytyków Apple podkreśla fakt, że firma gra patentami w sposób, który hamuje rozwój i innowacyjność. Apple stało się na przykład właścicielem patentu na technologię 5D, której jeszcze ani nie ma, ani nie stworzyło, a nawet nie wiadomo, czy w ogóle tworzy. Prewencyjny patent, tak na wszelki wypadek firma jednak już ma. Podobnie sprawa ma się z kształtem ikonek w smartfonach. Czy teraz każdy producent, który użyje kolorowych, zbliżonych do kwadratu ikon będzie pozwany przez Apple, albo firma będzie dążyła do sądowego zakazu sprzedaży takich urządzeń? Gigant z Cupertino może wnioskować o dowolny patent, ktoś jednak musi go przyznać. Urzędy patentowe powinny być przede wszystkim racjonalne i z rozsądkiem
patentować różne rozwiązania. Z niecierpliwością wyglądamy dnia, kiedy Apple ogłosi, iż ma patent na koło, oddychanie, albo rozmawianie przez telefon... (przyp. WP.PL)
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: *111 fascynujących faktów o Google Mapss *

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (260)