Samsung Galaxy S IV z 8-rdzeniowym procesorem?

Samsung Galaxy S IV z 8‑rdzeniowym procesorem?

Samsung Galaxy S IV z 8-rdzeniowym procesorem?
Źródło zdjęć: © chip.pl
22.11.2012 11:19, aktualizacja: 22.11.2012 11:29

Nowy smartfon z serii Galaxy pojawi się już niedługo. Samsung pracuje nad 8-rdzeniowym procesorem. Połączenie tych informacji może mieć sens.

Pierwsze plotki na temat Galaxy SIV dotyczyły procesora. Miała być to 4-rdzeniowa odmiana układu Cortex-A1. (Exynos 5450). Jednak nowe informacje są nieco inne. Samsung podobno pracuje nad układem bazującym na technologii ARM o nazwie big.LITTLE.

Ta technologia umożliwia połączenie wydajnych rdzeni Cortex-A1. z energooszczędnymi rdzeniami Cortex-A7. Kiedy potrzebna jest wydajność – wykorzystywane są rdzenie A15. Gdy nic nie robimy, smartfon/tablet przełączy się na rdzenie A7. Łącznie ma być ich 8, lecz nigdy nie będą działały jednocześnie.

Podobne rozwiązanie zastosowała Nvidia w swoim układzie Tegra 3. Procesor łącznie ma 5 rdzeni. Przy obciążeniu pracują 4 zapewniające maksymalną wydajność, gdy nic się nie dzieje – uruchamiany jest piąty, reszta zostaje wyłączona.

Nowy procesor Samsunga ma mieć 4 rdzenie A1. pracujące z zegarem 1,8 GHz oraz 4 rdzenie A7 taktowane zegarem 1,2 GHz. Układ ma być produkowany w technologii 28 nm i wyposażony w 2 MB pamięci cache. To może być całkiem niezła odpowiedź na procesor Apple A6, który pomimo posiadania dwóch rdzeni jest bardzo wydajny i energooszczędny.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Tak wygląda makieta Windows 8 z 2010 roku"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)