Samsung 400B5B - biznesowy notebook do mobilnej pracy biurowej

Samsung 400B5B - biznesowy notebook do mobilnej pracy biurowej
Źródło zdjęć: © chip.pl

18.10.2011 09:00, aktual.: 18.10.2011 09:15

15-calowy notebook przeznaczony dla segmentu biznesowego. Jak przystało na sprzęt tego typu ma złącze dla stacji dokującej oraz dysponuje rozszerzonym systemem zabezpieczeń (czytnik linii papilarnych, moduł szyfrujący TPM). Do zalet można zaliczyć solidną konstrukcję oraz dobrą jakość wykonania. Matowy ekran, klawiatura odporna na zalanie to również cechy pożądane w sprzęcie do ciężkiej pracy. Ogólnie rzecz biorąc typowy notebook dla użytkowników biurowych, którzy oczekują solidności i funkcjonalności w codziennej pracy.

Samsung 400B5. to 15-calowy notebook z nowej linii „Seria 4” opracowanej z myślą o użytkownikach biznesowych. Poza piętnastką w ofercie znajdują się także wersje z ekranem 12,5” (400B2B) oraz 14” (400B4B). Testowany model NP400B5B-A01PL wyposażono w procesor Intel Core i3-2310M.

Obraz
© Głośność Samsunga 400B5B utrzymuje się na akceptowalnym poziomie lecz cicho nie jest. (fot. chip.pl)

Do generowania grafiki wykorzystywany jest układ Intel GMA HD 3000. zintegrowany z procesorem. Do wyświetlania obrazu zastosowano matowy ekran 15,6 cala o podwyższonej rozdzielczości - 1600x900 pikseli. Dla zewnętrznych monitorów i innych wyświetlaczy obrazu dostępne jest złącze D-Sub oraz HDMI. W komputerze zamontowano 4 GB pamięci RAM DDR3 1333 MHz, którą można rozszerzyć do 8 GB. Do przechowywania danych zastosowano tradycyjny dysk twardy 7200 obr./min o pojemności 500 GB. Funkcjonalność notebooka można zwiększyć dzięki złączu ExpressCard, co pozwoli zamontować karty rozszerzeń. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są dwa złącza USB 3.0 oraz dwa tradycyjne USB 2.0 z czego jedno połączone jest z portem eSATA. Jak na biznesowego notebooka przystało na wyposażeniu są elementy podnoszące bezpieczeństwo i chroniące dostęp do danych takie jak moduł TPM i czytnik linii papilarnych. Poza tym komputer ma czytnik kart pamięci, kamerę internetową oraz nagrywarkę DVD.

Obraz
© Wydajność graficzna jest wystarczająca do typowych zastosowań. (fot. chip.pl)

Biznesowego charakteru notebookowi Samsunga nadaje wygodna klawiatura z wbudowanym, kultowym trackpointem oraz złącze dla stacji dokującej. Sama klawiatura jest oczywiście odporna na zalanie, co w komputerze służącym do wielogodzinnej pracy nie jest bez znaczenia. Stojący w pobliżu kubek z kawą lub herbatą jest ciągle narażony na potrącenie ręką i rozlanie groźnej dla elektroniki zawartości.

Obraz
© Ogólna wydajność jest przeciętna i wyraźnie niższa od konkurencyjnego modelu Asusa wyposażonego w procesor Intel Core i5. (fot. chip.pl)

Wyniki testu urządzenia nie należą do najwyższych i plasują jego wydajność jako średnią, wśród testowanych notebooków. Konkurencyjny model Asusa B53S, wyposażony w procesor Intel Core i5. wykazuje się znacznie lepszymi osiągami. W teście PCMark Vantage Sasmung 400B5B osiągnął wynik 5575 punktów. Dla porównania konkurencyjny model Asusa, z mocniejszym procesorem Intela uzyskał wynik 7647 punktów. Jeżeli chodzi o grafikę to jej wydajność wystarczy do typowych zastosowań biznesowych, odtwarzania filmów w rozdzielczości Full HD oraz grania w starsze tytuły gier 3D. Osiągi w testach graficznych prezentują się następująco: 3DMark 06 – 3414 , 3DMark Vantage – 1425 punktów. Konkurencyjny Asus B53S z dodatkowym układem graficznym AMD Radeon HD 6470M zdobył odpowiednio 5044 (3DMark06) i 1918 (3DMark Vantage) punktów.

Obraz
© Podczas odtwarzania filmu bateria podtrzymuje zasilanie przez ponad cztery godziny. Nieźle ale są lepsi. (fot. chip.pl)

Testowany model zasilany był litowo-jonową baterią o pojemności 590. mAh. W czasie testów pozwoliła ona na ponad cztery godziny oglądania filmu DVD lub niespełna siedem godzin oszczędnej pracy. Nie jest to najgorszy wynik lecz najbardziej efektywne pod tym względem modele potrafią pracować nawet ponad cztery godziny dłużej (Lenovo ThinkPad W520 – 689 minut).

Obraz
© Niecałe siedem godzin na baterii to dobry wynik, lecz do rekordzisty daleko. (fot. chip.pl)

Biznesowy notebook Samsunga to urządzenie umiarkowanie głośne. Przy maksymalnie obciążonym procesorze jego układ chłodzenia generuje hałas o natężeniu 30,2 dB (A). Dla porównania wspomniany Asus B53. hałasuje na poziomie 39 dB (A).

Obraz
© Wydajność graficzna jest wystarczająca do typowych zastosowań. (fot. chip.pl)

Podsumowując Samsung 400B5. to funkcjonalny notebook przeznaczony dla użytkowników biznesowych. Oferuje wszystkie niezbędne w tego typu urządzeniach rozwiązania. Z legendami z segmentu biznesowego (Lenovo, HP, Dell) konkuruje głównie bardziej atrakcyjną ceną. Warto się nim zainteresować w myśl zasady – jak nie widać różnicy to po co przepłacać.

Karol Kulas

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Robot najlepszym przyjacielem staruszków"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)