Samoprowadzące się taksówki na igrzyskach? Już ruszają testy!

Samoprowadzące się taksówki na igrzyskach? Już ruszają testy!

Samoprowadzące się taksówki na igrzyskach? Już ruszają testy!
Źródło zdjęć: © Christian Müller - Fotolia.com
05.10.2015 11:55, aktualizacja: 05.10.2015 13:07

W wyścigu autonomicznych samochodów walczą już Google, Apple i Uber oraz szereg gigantów motoryzacyjnych (m.in. Toyota, BMW i Mercedes). Do tego grona dołączyła właśnie firma Robot Taxi z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Pierwsze testy autonomicznych taksówek mają ruszyć w przyszłym roku w japońskiej prefekturze Kanagawa. 50 wybranych osób, będzie wykorzystywać je w drodze do pracy czy na zakupy na odcinku trzech kilometrów. Dystans jest niewielki, ale trzeba pamiętać, że to dopiero eksperyment, który ma na celu przetestowanie potencjalnych zagrożeń. Dla podwyższenia bezpieczeństwa podczas testów na pokładzie samosterujących samochodów zasiądą także pracownicy Robot Taxi, którzy będą kontrolować zachowanie maszyny i pomogą im wyjść z kryzysowych sytuacji, by nie powodować korków na drogach.

Co ciekawe, Robot Taxi wcale nie celuje ze swoimi usługami w bogatych miłośników technologii z centrów miast, ale raczej w seniorów i osoby, które nie mają dostępu do publicznego transportu np. mieszkańców wsi. W samej tylko Japonii żyje ponad 6. tys. osób mogących pochwalić się wiekiem powyżej 100 lat. Wiele z nich z racji słabego wzroku czy innych schorzeń nie może samodzielnie kierować pojazdem. Tanie, autonomiczne taksówki mogłyby być dla nich zbawieniem.

Producent ma nadzieję, że jego taksówki będą obsługiwać klientów podczas Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku w Tokio.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Android 6.0 - co nowego w Marshmallow?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)