Sąd zakazał sprzedaży MS Word w całym kraju

Sąd zakazał sprzedaży MS Word w całym kraju
Źródło zdjęć: © Microsoft

12.08.2009 14:30, aktual.: 13.08.2009 10:41

Sędzia sądu okręgowego w stanie Texas (Dystrykt Wschodni) nakazał Microsoftowi wstrzymanie sprzedaży i importu edytora tekstu Word na terenie Stanów Zjednoczonych

Koncern ma 6. dni na dostosowanie się do wyroku. Decyzja sądu ma związek z pozwem o naruszenie przez Microsoft prawa patentowego, jaki do sądu skierowała firma i4i. Ta kanadyjska spółka w marcu 2007 r. pozwała giganta z Redmond o celowe naruszenie patentu na technologię umożliwiającą użytkownikowi manipulowanie architekturą i zawartością dokumentów (i4i patent uzyskała w 1998 r.).
W związku z tym w maju br. sąd federalny nałożył na Microsoft 20. mln dolarów kary. Prawnicy i4i domagali się jednak, by Microsoft zaprzestał sprzedaży programu Word umożliwiającego niestandardowe formatowanie dokumentów XML.

Obraz
© (fot. Microsoft)

Obecnie najpopularniejsze wydania edytora tekstu Microsoftu to elementy pakietów Office 200. i 2007.

Sąd zarządził też dodatkową grzywnę w wysokości 4. mln. USD za celowe naruszenie patentu oraz kolejne 37 mln. - rekompensatę dla i4i jako "procent od wartości roszczenia od momentu poniesienia szkody do czasu uzyskania wyroku".

Redmond zapowiada apelację. Ponadto należy się też spodziewać, że firma będzie starała się obejść problem naruszenia patentów w Wordzie - trudno bowiem oczekiwać, by zrezygnowała ze sprzedaży jednego ze swoich sztandarowych produktów. Biorąc pod uwagę te okoliczności, do faktycznego wstrzymania sprzedaży programu prawdopodobnie nie dojdzie.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)