Wreszcie w Polsce. Do Gdańska dotarła wyrzutnia Chunmoo
W Gdańsku zakończył się rozładunek rozładunek pierwszej wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej K239 Chunmoo osadzonej na podwoziu Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS 8x8 w ramach programu Homar-K dla Wojska Polskiego.
W dalszej kolejności nowoprzybyła wyrzutnia zostanie zintegrowana z krajowym systemem zarządzania walką Topaz, cyfrową pojazdową platformą komunikacyjną Fonet i systemem łączności radiowej Radmor na mocy umowy Grupy WB z Hanwha Aerospace z 22 lutego 2023 r. oraz przejdzie testy końcowe.
Oczekuje się, że wyrzutnia zostanie zaprezentowana publicznie na XXXI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, 5-8 września br.
Pozostałe 17 wyrzutni powinno trafić do Polski do końca bieżącego roku. Dostawa powyższego sprzętu wojskowego umożliwi również osiągnięcie podstawowej gotowości bojowej przez pierwszy dywizjon wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K. Tymczasem, w piątek 18 sierpnia br., w Republice Korei rozpoczęły się szkolenia polskich żołnierzy z obsług tychże wyrzutni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsze trzy podwozia bazowe, przeznaczone do integracji z Chunmoo, trafiły do Korei 17 maja br. Pierwsza kompletna wyrzutnia została ujawniona już 7 czerwca br., ostatniego dnia wizyty Mariusza Błaszczaka w Korei Południowej. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Agencji Uzbrojenia, przed wysłaniem do Polski, wyrzutnie zmontowane w Korei miały przejść próbne strzelania. 19 czerwca br., w porcie Changwon w prowincji Gyeongsang Południowy, pierwszą wyrzutnię przygotowano do wysyłki do Polski.
Przypomnijmy, że 19 października 2022 r. Agencja Uzbrojenia – Skarb Państwa podpisała umowę ramową z Hanwha Aerospace na pozyskanie 288 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo, a 4 listopada 2022 r. została zawarta umowa wykonawcza na 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia na dystansie 80 km (Chunmoo 239 mm Missile) i 290 km (Long Range Missile) kal. 600 mm oraz wsparciem technicznym producenta, za 3,55 mld USD netto. Ten drugi nosi oznaczenie Ure-II (KTSSM Block-II) i moduł dla polskiej wyrzutni zaprezentowano po raz pierwszy 2 sierpnia br.
15 marca 2023 r. Redakcja Magazynu Militarnego MILMAG informowała po spotkaniu z przedstawicielami koreańskiego producenta, że dostawy pierwszych 18 pojazdów odbędą się planowo: 3 wyrzutnie zostaną zamontowane na podwoziach Jelcz 8x8 w zakładach w Korei, a pozostałe 15 będzie zmontowane w Polsce w zakładach Huty Stalowa Wola. Jak poinformowali przedstawiciele Hanwha Aerospace, w próbach w Korei będą brali udział również specjaliści z Huty Stalowa Wola i Jelcza. Trwają też rozmowy w sprawie ustanowienia w Polsce produkcji seryjnej amunicji rakietowej do K239 Chunmoo.
Pierwsze polskie wyrzutnie trafią do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) Nowa Dęba, gdzie w kwietniu br. zakończono budowę hal namiotowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przeznaczoną dla 18. Pułku Artylerii 18. Dywizji Zmechanizowanej. Dostawy wszystkich zamówionych wyrzutni mają zakończyć się w 2027 r.
K239 Chunmoo to południowokoreański system wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (K-MRLS) zdolny do wystrzeliwania kilku różnych kierowanych lub niekierowanych pocisków rakietowych. Wyrzutnia o masie ponad 30 ton jest wyposażona w dwa zasobniki rakietowe, które mogą pomieścić kilka typów rakiet. W każdym zasobniku mieści się, w zależności od stosowanej amunicji: 6 kierowanych rakiet kalibru 239 mm o zasięgu 80 km lub 1 kierowana taktyczna rakieta kalibru 600 mm o zasięgu 290 km. Istniejące rozwiązania obejmują ponadto zasobniki na: 20 niekierowanych 131 mm rakiet K33 o zasięgu 36 km, 6 niekierowanych 230 mm rakiet kalibru KM6A2 (tożsamych ze stosowanymi wcześniej w amerykańskich M270 MLRS) o zasięgu 45 km, albo 2 kierowane rakiety kalibru 400 mm o zasięgu przekraczającym 200 km. Zasobniki mogą zostać załadowane różnymi typami rakiet.
Uzupełnieniem K239 Chunmoo są wyrzutnie M142 HIMARS w ramach programu Homar-A, zarówno na podwoziu Oshkosh M1140, jak i na polskim podwoziu Jelcz 6x6. Wojsko Polskie odebrało jak dotąd siedem wyrzutni M142 HIMARS, pierwsze pięć 15 maja br., natomiast kolejne dwie 24 maja br. Łącznie, do końca 2023 r. do Polski ma trafić 20 wyrzutni, w tym 18 do dywizjonu artylerii rakietowej z 1. Brygady Rakiet, natomiast 2 do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU). Pierwsze szkolenia dogrywające załogi miały miejsce 20 lipca, a pierwsze strzelania 27 lipca. W planach jest zakup kolejnych: maksymalnie 486 na podwoziach Jelcz, bo na tyle Polska otrzymała zgodę 7 lutego br. Zatem w planach jest wdrożenie nawet 794 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
Rafał Muczyński, dziennikarz milmag.pl