Indie zmodernizują 693 BMP‑2 Sarath
Indyjskie wojska lądowe dokonały długo wyczekiwanego wyboru między modernizacją leciwych bojowych wozów piechoty BMP-2 Sarath a nabyciem nowych pojazdów, które spełniać będą wymagania teraźniejszego i przyszłego pola walki.
07.04.2024 19:48
13 marca 2024 r. podpisano umowę, w myśl której państwowe przedsiębiorstwo Armoured Vehicles Nigam Limited (AVNL) zmodernizuje 693 BMP-2 do wersji BMP-2M i – w przypadku wersji dowódczej – BMP-2KM. Pakiet modyfikacji opracowały AVNL, DRDO i Bharat Electronics Limited.
Pojazdy mają być wyposażone w cyfrowy system kierowania ogniem i nowoczesne wyposażenie optoelektroniczne, w tym wielokanałowy celownika działonowego i panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy z autotrackerem, który ma skokowo ułatwić celowanie. Z informacji prasowej wynika, że na indyjskich pojazdach zainstalowane zostaną wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych, ale nie wiadomo, który typ ppk wybrano. Dowództwo wojsk lądowych zamierza przede wszystkim zwiększyć dość mizerną siłę ognia, aby pozwalała na realizowanie misji wsparcia piechoty na polu walki.
Wartości kontraktu i harmonogramu realizacji nie podano. Mają one jednak iść bardzo sprawnie, gdyż przed zamówieniem starano się wyeliminować wszelkie usterki i błędy. Temu służyły prace badawczo-rozwojowe i późniejsze rygorystyczne próby w terenie. Z jednej strony w indyjskich wojskach lądowych może panować ograniczony optymizm, z drugiej zaś jest to tylko otarcie łez. W uzbrojeniu pozostaje ponad 2500 BMP-2, a liczba modernizowanych to nieco ponad jedna czwarta. W 2020 r. plany były bardziej ambitne, gdyż obejmowały 811 wozów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnieliśmy, że tak naprawdę nie wiadomo, jak szeroki zakres będzie mieć modernizacja. Może być wypadkową dwóch pakietów zaprezentowanych na salonie przemysłu obronnego Defexpo 2022 w Gandhinagarze w stanie Gudźarat. Pierwszy z wariantów zakładał usunięcie wieży z armatą automatyczną 2A42 kal. 30 mm. W jej miejsce pojawiłaby się całkiem nowa, dostarczona przez koncern Rafael – system wieżowy Samson Mk.2 z armatą automatyczną Bushmaster II Mk44S kal. 30 mm i sprzężonym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm. Jako uzbrojenie dodatkowe zaprezentowano wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike‑LR chowaną do wnętrza wieży.
Druga propozycja modernizacji BMP-2 była skromniejsza. Zakładała pozostawienie dotychczasowej wieży uzbrojonej dodatkowo w przeciwpancerne pociski kierowane Spike‑LR/LR2 odpalane z wyrzutni na stropie wieży. Aby wzmocnić siłę ognia i zdolność rażenia celów mocno opancerzonych oraz zapewnić właściwe rozpoznanie (świadomość sytuacyjną załogi), planowano użycie amunicji krążącej, którą w bój posyłano by z wyrzutni zainstalowanej po prawej stronie wieży. Ten pakiet zakładał również wymianę urządzeń obserwacyjnych dowódcy i celowniczego oraz instalację systemu kierowania ogniem z zamiarem podniesienia celności.
Inną modernizację zaproponował w 2020 r. państwowy holding Ordnance Factory Board. W porównaniu z podstawową wersją zmodernizowany wariant wyposażono w nowe zestawy czujników z kamerami termowizyjnymi oraz kamery telewizyjne dla strzelca i dowódcy.
W lutym wróciła natomiast sprawa ewentualnego wdrożenia do produkcji rodzimego przeciwpancernego pocisku kierowanego Nag, w przeszłości problematycznego. Na poligonie Pokhran przeprowadzono testy Naga z krajowym niszczycielem czołgów NAMIS. Według informacji płynących z wojsk lądowych próby zakończyły się sukcesem i wiele wskazuje, że opóźniony o lata świetne krajowy ppk wreszcie znajdzie się w fazie produkcyjnej i być może trafi do uzbrojenia, stając się jednocześnie elementem pakietu unowocześnienia BMP-2 Sarath.
Jaka by ta modernizacja nie była, z pewnością jest kluczowym krokiem w wysiłkach modernizacyjnych indyjskich batalionów piechoty zmechanizowanej. Zmodernizowane wozy sowieckiej proweniencji mają znaleźć się na wyposażeniu zintegrowanych grup bojowych wzdłuż granic z Chinami i Pakistanem. Na zachodzie będą współdziałać z czołgami podstawowymi T-90 w ramach 11. Korpusu "Vajra". Nie wiadomo, w jakim stopniu decyzja o podniesieniu potencjału bojowego BMP-2 wpłynie na odsunięcie w czasie decyzji o pozyskaniu nowych bwp.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wiadomo również, jak modernizacja BMP-2 Sarath wpłynie na dalekosiężne plany zakupu transporterów opancerzonych Stryker. Według Bloomberga Indie mogłyby kupić nawet tysiąc pojazdów amerykańskiej proweniencji, które w większości zintegrowaliby z wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych, a pozostałe odgrywałby rolę pojazdów rozpoznania i dowódczych. Być może zakup (prawdopodobnie w znacznie mniejszej liczbie) mógłby odbyć się równolegle, gdyż zintegrowane grupy bojowe zakładają pozyskanie nie tylko bwp, ale również dużej liczby transporterów opancerzonych.
Co więcej, włączenie sprzętu i podsystemów od rodzimych producentów podkreśla zaangażowanie Indii w dążenie do samowystarczalności przemysłu obronnego w produkcji na rzecz tamtejszych sił zbrojnych. Wykorzystując wiedzę krajowych podmiotów, inicjatywa AVNL ma na celu wzmocnienie indyjskiego ekosystemu produkcji obronnej i zmniejszenie zależności od importu uzbrojenia.
Twórz treści i zarabiaj na ich publikacji. Dołącz do WP Kreatora