Krokodyle reagują na płacz dzieci

Krokodyle nilowe reagują na dźwięk płaczu ludzkich dzieci, a także na płacz młodych szympansów i bonobo - wynika z nowych badań. W eksperymentach gady wydawały się silniej reagować na intensywny płacz niż na spokojniejsze, ciche kwilenie.

Krokodyle reagują na płacz dzieci
Krokodyle reagują na płacz dzieci
Źródło zdjęć: © Pixabay | CC0

Reakcja na płacz dzieci może wydawać się nam czymś naturalnym. W świecie zwierząt również tak się dzieje, ale czasem w inny sposób, niż byśmy się tego spodziewali. Ostatnio odkryto, że na płacz ludzkich niemowląt, jak i młodych szympansów i bonobo, reagują chociażby krokodyle. Tylko nie jest do końca jasne, czy ta reakcja jest spowodowana nadzieją na łatwą zdobycz, czy też może powoduje ją coś innego, na przykład mylenie płaczu niemowląt z nawoływaniem młodych krokodyli.

Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences" (DOI: 10.1098/rspb.2023.0201).

Zachowania krokodyli

Za badaniami stoi zespół bioakustyków z Uniwersytetu w Saint-Etienne we współpracy z badaczami z Uniwersytetu w Lyonie. Obserwowali oni krokodyle nilowe (Crocodylus niloticus) i zauważyli, że w istocie reagują one na płacz dzieci ssaków, w tym także ludzi. Swoje badania przeprowadzali na terenie CrocoParku znajdującego się w marokańskim mieście Agadir, w którym zamieszkuje około 300 krokodyli. Mają one w nim możliwość swobodnego poruszania się oraz zachowywania w niemalże taki sam sposób, jakby żyły na wolności.

Wcześniej stwierdzono, że krokodyle reagują na odgłosy niepokoju innych zwierząt – ich potencjalnych ofiar. Zazwyczaj w takich sytuacjach kierowały się w stronę źródła dźwięku, zwyczajnie licząc na możliwość posilenia się. Tym razem jednak naukowcom zależało na zbadaniu ich reakcji na dźwięki wydawane przez dzieci, które niekoniecznie znajdują się w ich menu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Spopularyzowani odc. 2 - Space Forest

W tym celu zebrano niezbędne nagrania dzieci - przedstawicieli różnych gatunków: ludzi, szympansów i małp bonobo, które były w różnym stopniu zestresowane. W przypadku ludzi na nagraniach uwzględniono mniej intensywny płacz noworodków w domach podczas kąpieli, a także krzyki wydawane w gabinecie lekarskim w momencie podawania im zastrzyków.

Troska, czy nadzieja na łatwy posiłek?

W parku rozstawiono głośniki i odtworzono wcześniej przygotowane nagrania oraz rejestrowano reakcję słyszących je krokodyli. Przede wszystkim zauważono, że zmiana w zachowaniu obserwowanych gadów następowała praktycznie natychmiast po tym, jak tylko usłyszały płacz. Co interesujące, ich reakcje były tym silniejsze, im płacz był bardziej intensywny.

Szczególnie dotyczyło to sytuacji, w których gwałtowny płacz mógłby sugerować, że młode znajdują się w dużym niebezpieczeństwie. Zauważono w tym kontekście, że uwagę krokodyli zwracały zwłaszcza głośniejsze dźwięki o wyższej częstotliwości oraz te, w których występowały pewne nieregularności. W obu przypadkach dźwięki wskazywały na wysoki poziom stresu.

Niezwykle interesująca w powyższym kontekście była reakcja jednego z krokodyli, prawdopodobnie była to samica. Otóż natychmiast po usłyszeniu odtwarzanych dźwięków podeszła do głośnika, by potem nagle odwrócić się i zwrócić w stronę pozostałych krokodyli. Naukowcy analizując tę sytuację sugerują, że mogła to być analogiczna reakcja do tej, jaką prezentują matki, które chcą chronić swoje dzieci przed niebezpieczeństwem.

Źródło: Live Science

Źródło artykułu:DziennikNaukowy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)