Rządowy program "Czyste Powietrze" nie działa. Krytyczny raport Polskiego Alarmu Smogowego

Rządowy program "Czyste Powietrze" nie działa. Krytyczny raport Polskiego Alarmu Smogowego

Rządowy program "Czyste Powietrze" nie działa. Krytyczny raport Polskiego Alarmu Smogowego
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando
24.01.2019 13:36, aktualizacja: 24.01.2019 15:04

Polski Alarm Smogowy ocenił działania rządowego programu "Czyste Powietrze". Pomimo postępów, wciąż jakość powietrza jest przerażająco skandaliczna. Coś faktycznie zrobiono, ale zdecydowanie za mało.

Realizacja programu "Czyste Powietrze" woła o pomstę do nieba. Polski Alarm Smogowy przeanalizował działania rządu i wygląda na to, że zrobiono bardzo niewiele. Z jednej strony program dofinansowania wymiany kotłów działa, zmiana prawa również, ale z drugiej strony okazuje się, że egzekwowanie tych dwóch punktów jest niewystarczające.

"Walka" ze smogiem trwa już dwa lata

Na początku 2017 roku rząd poinformował o rozpoczęciu programu "Czyste Powietrze". To 15-punktowy plan walki ze smogiem. Program jest stale monitorowany przez Polski Alarm Smogowy, czyli inicjatywę obywatelską, której celem jest pozbycie się zanieczyszczenia powietrza w kraju.

Eksperci z PAS już trzeci raz przeanalizowali co poczyniono w kierunku programu "Czyste Powietrze". W pięciostopniowej skali oceniono prace od nierozpoczętych do zakończonych. W tej ostatniej nie znalazł się żaden podpunkt. Pełny raport zobaczycie pod tym adresem.

Jak czytamy na stronie Polskiego Alarmu Smogowego: "Od września do końca 2018 r. do programu "Czyste Powietrze" złożono ponad 20 tys. wniosków. Jeśli porównać tę liczbę z liczbą kopcących domów (blisko 4 miliony) to jest to kropla w morzu potrzeb.

Smog - walczymy, ale kiepsko

Natomiast nie jest tak, że wszystko jest beznadziejnie. Jest coś, co PAS pochwaliło. "Na pozytywną ocenę zasługuje natomiast wprowadzenie ulgi podatkowej dla tych, którzy chcą wymienić kocioł czy ocieplić dom. Również pozytywnie oceniamy uruchomienie pierwszego programu wspierającego osoby najuboższe – Stop Smog."

Najgorzej idzie praca nad mechanizmami egzekwowania prawa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)