Ruszyły największe ćwiczenia wojskowe w Polsce - Dragon-17

Ruszyły największe ćwiczenia wojskowe w Polsce - Dragon-17

Ruszyły największe ćwiczenia wojskowe w Polsce - Dragon-17
Źródło zdjęć: © DGRSZ | st. kpr. Daniel Chojak
Bolesław Breczko
20.09.2017 16:19

Wbrew opinii ćwiczenia Dragon-17 nie są odpowiedzią na rosyjskie manewry Zapad 2017. Ćwiczenienie odbywa się cyklicznie i jest planowane z dużym wyprzedzeniem - mówi dowodzący gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

1 / 7

W ćwiczeniach weźmie udział WOT

Obraz
© DGRSZ | st. kpr. Daniel Chojak

W ćwiczeniach wezmą tez udział żołnierze Obrony Terytorialnej. Po raz pierwszy będą współdziałać z żołnierzami z innych rodzajów wojsk. Będą zabezpieczać lotnisko w Szymanach, na którym wyląduje 360 spadochroniarzy. Następnie będą wspierać komandosow oraz żołnierzy 6 Brygady Powietrzno Desanotwej w działaniach dywersyjnych/

2 / 7

Z Polakami będą ćwiczyć żołnierze 10 innych państw

Obraz
© DGRSZ | st. kpr. Daniel Chojak

W Dragonie-17 wezmą udział także żołnierze z USA, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii oraz państw partnerskich z Gruzji i Ukrainy.

3 / 7

Mi-17 w akcji

Obraz
© DGRSZ | st. kpr. Daniel Chojak

W ćwiczeniach weźmie udział także lotnictwo. Oprócz Herculesów i samolotów CASA, z których będą skakać spadochroniarze, w Dragonie-17 wezmą udział śmigłowce Mi-17.

4 / 7

Najwięcej sprzętu wystawi 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana

Obraz
© DGRSZ | st. kpr. Daniel Chojak

Głównym ćwiczącym jest 12 Szczecińska Dywyzji Zmechanizowana. To właśnie do niej trafiły najnowsze nabytki polskiej armii czyli armato haubice Krab oraz samobieżne moździerze Rak.

5 / 7

3500 sztuk sprzętu

Obraz
© DGRSZ | st. kpr. Daniel Chojak

Na poligonach w całej Polsce pojawią się 53 czołgi, 158 bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych, 79 jednostek sprzętu artyleryjskiego, 14 okrętów i 32 statków powietrznych. Z powietrza wojska lądowe będą wspierały m.in. samoloty F-16 oraz samoloty uderzeniowe Su-22, a także śmigłowce Mi-17 i Mi-24.

6 / 7

Polskę zaatakuje sąsiedzki kraj - to scenariusz ćwiczeń

Obraz
© 12SDZ | por. Błażej Łukaszewski

Jedno z państw sąsiedzkich naruszy terytorium Polski w celu zdobycia dostępu do naszych surowców naturalnych, wchłonięcia części terytorium Polski, destabilizacji i dezorganizacji regionalnych władz. To scenariusz ćwiczeń DRAGON-17.

7 / 7

Obserwatorzy z Rosji będą przyglądać się ćwiczeniom

Obraz
© 12SDZ | por. Błażej Łukaszewski

Przebieg ćwiczeń jest monitorowany przez obserwatorów zgodnie z Dokumentem Wiedeńskim. Zaproszeni zostali także obserwatorzy z Rosji

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)