Rozmiar źrenic może świadczyć o inteligencji. Naukowcy przedstawili zaskakujące wnioski

Badania przeprowadzone w Georgia Institute of Technology sugerują, że wyjściowa wielkość źrenicy ma związek z indywidualnymi różnicami w inteligencji. Im większe źrenice, tym wyższa inteligencja mierzona testami funkcji poznawczych, jak donosi Scientific American.

Rozmiar źrenic może świadczyć o inteligencji. Naukowcy przedstawili zaskakujące wnioski
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

22.12.2021 | aktual.: 24.02.2022 15:43

Wyniki trzech badań, które uwzględnili eksperci, dowodzą, że różnica wyjściowej wielkości źrenicy pomiędzy osobami, które uzyskały najwyższe wyniki w testach funkcji poznawczych, a tymi, które uzyskały najniższe wyniki, była na tyle duża, że ​​można ją było zobaczyć gołym okiem.

Wielkość źrenicy a poziom inteligencji

W badaniach uwzględniono ponad 500 osób w wieku od 18 do 35 lat, mieszkających w Atlancie. Uczestnikom eksperymentów zmierzono rozmiar źrenic za pomocą urządzenia do badania oka, które rejestruje odbicie światła od źrenicy i rogówki za pomocą aparatu o dużej mocy i komputera. Każda osoba przez maksymalnie cztery minuty musiała wpatrywać się w pusty ekran komputera przy takich samych warunkach związanych m.in. z oświetleniem laboratorium. W tym czasie naukowcy robili pomiary, aby następnie ustalić średni rozmiar źrenicy każdego uczestnika.

Kolejny etap badania polegał na rozwiązywaniu testów funkcji poznawczych, które zostały stworzone do pomiaru tzw. "inteligencji płynnej", czyli inteligencji determinowanej przez czynniki genetyczne. Testy obejmowały również sprawdzenie umiejętności rozwiązywania nowych problemów, badanie zdolności zapamiętywania informacji czy zdolności do skupiania uwagi mimo występujących zakłóceń.

Jak zaznacza Scientific American, naukowcy odkryli, że "większy wyjściowy rozmiar źrenicy był skorelowany z większą inteligencją płynną, kontrolą uwagi i, w mniejszym stopniu, pojemnością pamięci roboczej, co wskazuje na fascynujący związek między mózgiem a okiem".

Eksperci uważają, że dzieje się tak, ponieważ wielkość źrenicy jest związana z aktywnością w miejscu sinawym (locus coeruleus), jądrze znajdującym się w górnej części pnia mózgu z daleko idącymi połączeniami nerwowymi z resztą mózgu. Miejsce sinawe uwalnia noradrenalinę, która działa zarówno jako neuroprzekaźnik, jak i hormon w mózgu i ciele oraz reguluje procesy takie jak percepcja, uwaga, uczenie się i pamięć.

Zobacz także
Komentarze (8)