Rozlana kawa przestanie być problemem. Oto powierzchnia odporna na brud

Rozlana kawa przestanie być problemem. Oto powierzchnia odporna na brud

Rozlana kawa przestanie być problemem. Oto powierzchnia odporna na brud
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek
13.04.2018 09:28

Rodzice małych dzieci, a także wszelkiej maści niezdary mogą odetchnąć z ulgą. Nadchodzi powierzchnia, której nie da się pobrudzić. Zastosowania? Nie tylko biurka i stoły.

Rozlane napoje czy upaćkane od jedzenia otoczenie to problem nie tylko rodziców. Coś o tym wiedzą wszyscy ci pracujący, którzy nie mają czasu na przerwę, przez co jedzą i piją przy komputerze lub telefonie. Z powierzchnią, nad którą pracują naukowcy z Uniwersytetu Michigan, zabrudzenia od kawy czy sosu nie będą problemem. Wszystko się od niej… odbije.

"Badacze z UM zastosowali modelowanie matematyczne. Wykorzystując wiedzę na temat własności bogatej biblioteki substancji matematycznie przewidywano, jak będą się zachowywać po zmieszaniu. To pozwalało sprawdzić niemal nieskończoną liczbę kombinacji pod kątem konkretnie określonych własności" - czytamy na portalu rmf24.pl.

W ten sposób udało się stworzyć mieszaninę, która jest odporna na wszelkiego rodzaju zabrudzenia czy zalania. Po prostu odpycha od siebie brud, który dzięki temu nie przylega do powierzchni. Nie da się ukryć: byłby to ratunek nie tylko dla stołów, ale też ekranów telefonów, klawiatur czy aparatów fotograficznych. Zdaniem twórców można wykorzystać ją niemal wszędzie, ponieważ da się nałożyć za pomocą malowania czy natryskiwania. Powłoka jest przezroczysta i gładka.

Kiedy zostanie wykorzystana? Jeśli wszelkiego rodzaju testy zdane zostaną pomyślnie, będzie można myśleć o masowej produkcji najwcześniej za dwa lata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)