Tajemniczy statek Chin wypłynął na morze. Ma dziwny szczegół

Chiński statek przypominający lotniskowiec z trzema "wyspami" wypłynął na morze. Jego przeznaczenie pozostaje tajemnicą - informuje ukraiński portal Defense Express. Nie jest też znana dokładna specyfikacja nowej jednostki.

Tajemniczy chiński okręt
Tajemniczy chiński okręt
Źródło zdjęć: © X

W chińskich mediach społecznościowych pojawiło się nagranie przedstawiające pierwszy rejs tajemniczego statku, który konstrukcyjnie przypomina lotniskowiec. Jednostka wyróżnia się trzema nadbudówkami, co jest nietypowe dla tego typu okrętów. Zwykle lotniskowce mają jedną lub dwie "wyspy".

Nieznane przeznaczenie statku

Nazwa i specyfikacje statku pozostają nieznane, a jego funkcjonalność i przeznaczenie są przedmiotem spekulacji. Jednostka nie posiada oznaczeń wskazujących na przynależność do chińskiej marynarki wojennej, co rodzi pytania o jej ewentualne cywilne lub badawcze zastosowanie.

Na statku widnieje emblemat CSSC, co sugeruje, że może być to projekt badawczy chińskiej korporacji stoczniowej. Ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest umieszczenie kominów na trzeciej "wyspie" umieszczonej na rufie. Statek posiada również podział na pokład lotniczy i hangarowy, co jest typowe dla lotniskowców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Spekulacje na temat nowego projektu

Statek został zwodowany we wrześniu lub październiku 2024 r., co dostrzeżono wcześniej na zdjęciach satelitarnych. Defense Express nie wyklucza, że zaobserwowany w ostatnim czasie tajemniczy okręt jest związany z zamówieniem złożonym przez chiński rząd w 2022 r.

Wówczas władze w Pekinie zamówiły projekt uniwersalnego okrętu desantowego z pokładem lotniczym i dokiem dla łodzi desantowych. Wymagania obejmują długość 200 m, szerokość pokładu 25 m, wyporność 15 tys. ton, zasięg 5 tys. mil morskich i autonomię wynoszącą 40 dni. Nie można jednak ze 100-procentową pewnością stwierdzić, że okręt jest efektem prac związanych z tym zamówieniem.

Defense Express podkreśla, że trudności w zidentyfikowaniu chińskiej jednostki nie są pierwszą tego typu sytuacją. "Historia ilustruje poziom niedoboru danych dotyczących możliwości obronnych i technologicznych Chin" - czytamy na łamach serwisu.

Wybrane dla Ciebie