Gigant wystartował z Polski. Nie wiadomo, dokąd leciał

Z lotniska w Rzeszowie wystartował w okolicach godz. 15 w czwartek 28 listopada największy samolot transportowy na świecie - Antonov An-124. Maszyna niedługo po starcie obrała kierunek na 290 stopni, jednak nie jest znane miejsce, do którego zmierzała.

Antonov An-124 - zdjęcie poglądowe
Antonov An-124 - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto

Antonov An-124 to samolot, obok którego nie można przejść obojętnie. Dziś jest to największa maszyna transportowa na świecie, którą rzadko można spotkać nad Polską. W poniedziałek 28 listopada An-124 opuścił lotnisko w Rzeszowie i po starcie obrał kurs w kierunku północno-zachodnim.

W aplikacji Flightradar24 brak informacji o tym, jaki port lotniczy jest jego docelowym miejscem lądowania. Nie wiadomo też, jaki ładunek znajduje się na pokładzie Antonova An-124. Z dostępnych danych wynika, że była to maszyna obsługiwana przez ukraińskie linie lotnicze Antonov Airlines.

Lot Antonova An-124 z Polski
Lot Antonova An-124 z Polski© Flightradar24

Największy na świecie. Antonov An-124

Antonov An-124 Rusłan to największy na świecie samolot transportowy, który pierwszy lot odbył 24 grudnia 1982 r. Zaprojektowany w radzieckim biurze konstrukcyjnym Antonov, miał na celu transport ciężkich ładunków na długie dystanse. W latach 80. i 90. XX wieku, An-124 służył intensywnie ZSRR, a potem Rosji, przy przewozach strategicznych ładunków wojskowych oraz komercyjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Powstało około 50 egzemplarzy, w tym wersje wojskowe i cywilne. Słynie on z niezawodności jako transporter średnio- i długodystansowy, dzięki czemu jest wykorzystywany przez liczne kraje i firmy transportowe globalnie.

Samolot An-124 ma imponującą rozpiętość skrzydeł sięgającą 73,3 m, długość 68,96 m oraz wysokość 20,78 m. Dzięki czterem silnikom turbowentylatorowym Progress D-18T, potrafi osiągnąć prędkość przelotową do 865 km/h. Zasięg samolotu wynosi aż 11,5 tys. km, co umożliwia realizację dalekosiężnych misji transportowych.

Charakteryzuje się także dużą zdolnością przewozową do 150 t, a wbudowany dźwig o udźwigu 30 t ułatwia załadunek i rozładunek ciężkich towarów. Ważną funkcję An-124 stanowi jego zdolność do lądowania na nieprzygotowanych lotniskach, co znacznie podnosi jego wszechstronność operacyjną.

Wybrane dla Ciebie