Rozdzielczość 16K w TVP

Rozdzielczość 16K w TVP
Źródło zdjęć: © mat. prasowy

19.07.2016 11:27, aktual.: 19.07.2016 16:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przemilczmy fakt, że w polskiej telewizji publicznej naprawdę ciężko znaleźć materiał o interesującej treści. Technicznie także nie jest najlepiej - w rozdzielczości Full HD emitowane są zaledwie 4 kanały (TVP 1, TVP 2, TVP Sport i TVP HD). W ciągu dwóch lat ma się to jednak zmienić.

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl Telewizja Polska szykuje się do znaczącego skoku technologicznego. Pod koniec czerwca nadawca publiczny ogłosił przetarg na świadczenie usług w zakresie badań i rozwoju technologii w rozdzielczości nie tylko 4K, ale także w 8. i 16K! Projekt ma zostać zrealizowany częściowo ze środków Unii Europejskiej do roku 2020. Taka decyzja oczywiście cieszy, bo widać, że TVP w końcu zaczęła myśleć przyszłościowo. Pytanie tylko, czy rozwijanie standardów powyżej 4K ma w Polsce jakikolwiek sens, gdy w domach rodaków dominują wciąż telewizory o rozdzielczości Full HD i raczej nie wydaje się, by w przeciągu dwóch lat miało się to zmienić.

Zmian możemy spodziewać się już w 201. roku. Do tego czasu TVP zamierza bowiem zaoferować swoim abonentom standard 4K zarówno w emisji standardowej jak i transmisji w internecie:

- _ Zgodnie z projektem, Telewizja Polska zamierza uruchomić w 2018 roku kompletną mobilną instalację technologiczną umożliwiającą rejestrację i emisję na żywo do internetu w formacie 4K wydarzeń live, post-produkcję i archiwizację zarejestrowanego materiału. Realizacja powyższego projektu będzie dużym krokiem w kierunku uruchomienia nowego kanału pracującego w jakości Ultra High Definition _ - wyjaśnia Magdalena Łobodzińska, rzecznik prasowy TVP.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: iPhone 7 kontra iPhone 6s - porównanie na filmie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)