Rozbłyski na Słońcu. Burza magnetyczna może dotrzeć do Ziemi
Zdaniem ekspertów, eksplozja plamy słonecznej, której towarzyszył koronalny wyrzut masy, może wywołać burzę magnetyczną o skali G1. Istnieje szansa, że burza dotrze do Ziemi.
26.08.2021 13:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
We wtorek, 24 sierpnia doszło do eksplozji plamy słonecznej, znanej pod nazwą AR2859. Tego typu wybuchom towarzyszą koronalne wyrzuty masy (CME - coronal mass ejection), czyli wyrzuty olbrzymich obłoków plazmy, które mogą poruszać się z prędkością nawet 2 tys. kilometrów na sekundę. Według ekspertów CME może dotrzeć do Ziemi 27 sierpnia i spowodować burzę magnetyczną o skali G1.
Rozbłyski na Słońcu i burze magnetyczne
Wspomniana skala została opracowana przez amerykańską instytucję National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) i pozwala ocenić, w jaki sposób warunki kosmicznej pogody wpłyną na nasze codzienne funkcjonowanie. W przypadku burz magnetycznych ustalono zakres od G1 do G5, gdzie G1 oznacza najsłabszy wpływ i zjawiska, a G5 – najsilniejsze. Dlatego pojawienie się tego typu burzy nie stanowi większego zagrożenia. Może oznaczać niewielkie zakłócenia w działaniu satelitów, sieci energetycznych, zachowaniu zwierząt migrujących czy zwiększenie częstotliwości występowanie zórz polarnych na dużych szerokościach geograficznych.
Jak zaznacza serwis The Science Times, nie jest przesądzone czy burza magnetyczna faktycznie się pojawi. Może się okazać, że CME ominie naszą planetę. Jeśli będzie inaczej, nie powinniśmy się obawiać, bo burze magnetyczne o skali G1 są niezwykle regularnym zjawiskiem. Pojawiają się co najmniej 150 razy w ciągu roku.