Równonoc jesienna w Google Doodle. Astronomiczna jesień już rozpoczęta

Równonoc jesienna w Google Doodle. Astronomiczna jesień już rozpoczęta

Równonoc jesienna w Google Doodle. Astronomiczna jesień już rozpoczęta
Źródło zdjęć: © Fotolia | Jag_cz
23.09.2019 08:33

Chociaż już od kilkunastu dni możemy zaobserwować za oknami, typowo jesienną pogodę, to astronomiczna jesień rozpoczęła się dzisiaj, 23 września. Równonoc jesienną świętuje również Google Doodle.

W Google Doodle pojawiła się urocza grafika z okazji pierwszego kalendarzowego dnia jesieni. 23 września wypada równonoc jesienna i jest to data stała i niezmienna. Jesień będzie trwała przez niemal trzy miesiące, aż do 21 grudnia.

Obraz
© WP.PL

Równonoc jesienna to czas, kiedy zień i noc trwają niemal tak samo długo - ok. 12 godzin (w zależności do szerokości geograficznej może różnić się o kilka minut). Od dzisiaj, dni staną się coraz krótsze, a noce dłuższe.

Równonoc jesienna - co warto wiedzieć?

Astronomiczny początek jesieni był niegdyś obchodzony bardzo uroczyście i stanowił ważne święto w wielu kulturach. W Polsce zgodnie z tradycją, zostawiano na polach kilka nieskoszonych kłosów, aby nie zostawić ziemi całkiem pozbawionej ziarna. Na kilka dni przed równonocą jesienną stawiano kielich z pitnym miodem przed posągiem boga wojny i urodzaju – Świętowita. Jeżeli napój pozostawał nietknięty, uznawano to za wróżbę obfitych plonów.

Zobacz też: Pogoda na jesień. Czeka nas pogodowy armagedon

Równonoc jesienna była przede wszystkim czasem, kiedy dziękowano bóstwom za plony i proszono o urodzaj w następnym roku. W niektórych kulturach święto powiązane jest również z wrześniową pełnią księżyca nazywaną Księżycem Żniw. Uroczystości i festiwale związane z pierwszym dniem jesieni odbywają się m.in. w Chinach, Japonii czy Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, w niektórych kulturach wyszczególniano więcej niż jedną porę roku powiązaną z jesienią. Jedna z nich była mocno związana ze żniwami, druga z przygotowywaniem do zimy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)