ycipk-mpm4vj

Równonoc jesienna w Google Doodle. Astronomiczna jesień już rozpoczęta

Chociaż już od kilkunastu dni możemy zaobserwować za oknami, typowo jesienną pogodę, to astronomiczna jesień rozpoczęła się dzisiaj, 23 września. Równonoc jesienną świętuje również Google Doodle.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Astronomiczna jesień rozpocznie się 23 września
Astronomiczna jesień rozpocznie się 23 września (Fotolia, Fot: Jag_cz)
ycipk-mpm4vj

W Google Doodle pojawiła się urocza grafika z okazji pierwszego kalendarzowego dnia jesieni. 23 września wypada równonoc jesienna i jest to data stała i niezmienna. Jesień będzie trwała przez niemal trzy miesiące, aż do 21 grudnia.

WP.PL
Podziel się

Równonoc jesienna to czas, kiedy zień i noc trwają niemal tak samo długo - ok. 12 godzin (w zależności do szerokości geograficznej może różnić się o kilka minut). Od dzisiaj, dni staną się coraz krótsze, a noce dłuższe.

ycipk-mpm4vj

Równonoc jesienna - co warto wiedzieć?

Astronomiczny początek jesieni był niegdyś obchodzony bardzo uroczyście i stanowił ważne święto w wielu kulturach. W Polsce zgodnie z tradycją, zostawiano na polach kilka nieskoszonych kłosów, aby nie zostawić ziemi całkiem pozbawionej ziarna. Na kilka dni przed równonocą jesienną stawiano kielich z pitnym miodem przed posągiem boga wojny i urodzaju – Świętowita. Jeżeli napój pozostawał nietknięty, uznawano to za wróżbę obfitych plonów.

Zobacz też: Pogoda na jesień. Czeka nas pogodowy armagedon

ycipk-mpm4vj

Równonoc jesienna była przede wszystkim czasem, kiedy dziękowano bóstwom za plony i proszono o urodzaj w następnym roku. W niektórych kulturach święto powiązane jest również z wrześniową pełnią księżyca nazywaną Księżycem Żniw. Uroczystości i festiwale związane z pierwszym dniem jesieni odbywają się m.in. w Chinach, Japonii czy Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, w niektórych kulturach wyszczególniano więcej niż jedną porę roku powiązaną z jesienią. Jedna z nich była mocno związana ze żniwami, druga z przygotowywaniem do zimy.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-mpm4vj

ycipk-mpm4vj
ycipk-mpm4vj