Równonoc jesienna w Google Doodle. Astronomiczna jesień już rozpoczęta

Równonoc jesienna w Google Doodle. Astronomiczna jesień już rozpoczęta
Źródło zdjęć: © Fotolia | Jag_cz

23.09.2019 08:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chociaż już od kilkunastu dni możemy zaobserwować za oknami, typowo jesienną pogodę, to astronomiczna jesień rozpoczęła się dzisiaj, 23 września. Równonoc jesienną świętuje również Google Doodle.

W Google Doodle pojawiła się urocza grafika z okazji pierwszego kalendarzowego dnia jesieni. 23 września wypada równonoc jesienna i jest to data stała i niezmienna. Jesień będzie trwała przez niemal trzy miesiące, aż do 21 grudnia.

Obraz
© WP.PL

Równonoc jesienna to czas, kiedy zień i noc trwają niemal tak samo długo - ok. 12 godzin (w zależności do szerokości geograficznej może różnić się o kilka minut). Od dzisiaj, dni staną się coraz krótsze, a noce dłuższe.

Równonoc jesienna - co warto wiedzieć?

Astronomiczny początek jesieni był niegdyś obchodzony bardzo uroczyście i stanowił ważne święto w wielu kulturach. W Polsce zgodnie z tradycją, zostawiano na polach kilka nieskoszonych kłosów, aby nie zostawić ziemi całkiem pozbawionej ziarna. Na kilka dni przed równonocą jesienną stawiano kielich z pitnym miodem przed posągiem boga wojny i urodzaju – Świętowita. Jeżeli napój pozostawał nietknięty, uznawano to za wróżbę obfitych plonów.

Zobacz też: Pogoda na jesień. Czeka nas pogodowy armagedon

Równonoc jesienna była przede wszystkim czasem, kiedy dziękowano bóstwom za plony i proszono o urodzaj w następnym roku. W niektórych kulturach święto powiązane jest również z wrześniową pełnią księżyca nazywaną Księżycem Żniw. Uroczystości i festiwale związane z pierwszym dniem jesieni odbywają się m.in. w Chinach, Japonii czy Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, w niektórych kulturach wyszczególniano więcej niż jedną porę roku powiązaną z jesienią. Jedna z nich była mocno związana ze żniwami, druga z przygotowywaniem do zimy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także