Rosyjski odrzutowiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO, próbując przechwycić amerykański bombowiec B-52

Rosyjski odrzutowiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO, próbując przechwycić amerykański bombowiec B-52
04.09.2020 12:04
Przechwycenie amerykańskiego bombowca B-52 nad Morzem Czarnym (zdjęcie ilustracyjne)
Przechwycenie amerykańskiego bombowca B-52 nad Morzem Czarnym (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © YouTube.com

– Lecący z Kaliningradu rosyjski samolot Su-27, podążył za bombowcem B-52 w kierunku duńskiej przestrzeni powietrznej, dopuszczając się znaczącego naruszenia przestrzeni powietrznej NATO - brzmi oświadczenie Sojuszu.

W oświadczeniu NATO można również przeczytać, że duńskie samoloty szybkiego reagowania zostały uruchomione, aby przeciwdziałać naruszeniom, ale rosyjskie myśliwce zawróciły przed przechwyceniem. Jak twierdzi Sojusz, "nieuprawnione wtargnięcie w suwerenną przestrzeń powietrzną jest znaczącym naruszeniem prawa międzynarodowego".

Rosja odpowiedziała na te doniesienia, mówiąc, że jej Su-27 użyty do przechwycenia bombowca B-52 Sił Powietrznych USA nie naruszył duńskiej przestrzeni powietrznej i leciał nad neutralnymi wodami Morza Bałtyckiego.

"USA wystosuje odpowiedź"

Amerykański portal CNN stwierdził, że incydent miał miejsce w atmosferze zwiększonego napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, przy czym USA oskarżają rosyjskie wojsko w ostatnich dniach o wiele niebezpiecznych ruchów, w tym o nieprofesjonalne przechwycenie amerykańskiego bombowca B-52 nad Morzem Czarnym:

Amerykanie obarczają winą Rosjan także za zderzenie amerykańskich i rosyjskich pojazdów pancernych w Syrii, w wyniku którego siedmiu żołnierzy amerykańskich zostało rannych.

O zwiększenie się ilości tego rodzaju incydentów został zapytany Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo. Stwierdził on, że "to nieakceptowalne zachowanie, na które Stany Zjednoczone wystosują odpowiedź".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)