Rosyjski odrzutowiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO, próbując przechwycić amerykański bombowiec B‑52

Przechwycenie amerykańskiego bombowca B-52 nad Morzem Czarnym (zdjęcie ilustracyjne)
Przechwycenie amerykańskiego bombowca B-52 nad Morzem Czarnym (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © YouTube.com

04.09.2020 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

– Lecący z Kaliningradu rosyjski samolot Su-27, podążył za bombowcem B-52 w kierunku duńskiej przestrzeni powietrznej, dopuszczając się znaczącego naruszenia przestrzeni powietrznej NATO - brzmi oświadczenie Sojuszu.

W oświadczeniu NATO można również przeczytać, że duńskie samoloty szybkiego reagowania zostały uruchomione, aby przeciwdziałać naruszeniom, ale rosyjskie myśliwce zawróciły przed przechwyceniem. Jak twierdzi Sojusz, "nieuprawnione wtargnięcie w suwerenną przestrzeń powietrzną jest znaczącym naruszeniem prawa międzynarodowego".

Rosja odpowiedziała na te doniesienia, mówiąc, że jej Su-27 użyty do przechwycenia bombowca B-52 Sił Powietrznych USA nie naruszył duńskiej przestrzeni powietrznej i leciał nad neutralnymi wodami Morza Bałtyckiego.

"USA wystosuje odpowiedź"

Amerykański portal CNN stwierdził, że incydent miał miejsce w atmosferze zwiększonego napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, przy czym USA oskarżają rosyjskie wojsko w ostatnich dniach o wiele niebezpiecznych ruchów, w tym o nieprofesjonalne przechwycenie amerykańskiego bombowca B-52 nad Morzem Czarnym:

Amerykanie obarczają winą Rosjan także za zderzenie amerykańskich i rosyjskich pojazdów pancernych w Syrii, w wyniku którego siedmiu żołnierzy amerykańskich zostało rannych.

O zwiększenie się ilości tego rodzaju incydentów został zapytany Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo. Stwierdził on, że "to nieakceptowalne zachowanie, na które Stany Zjednoczone wystosują odpowiedź".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (58)
Zobacz także