Rosyjski laser bojowy zaprezentowany. Mamy wideo

Rosyjski laser bojowy zaprezentowany. Mamy wideo

Rosyjski laser bojowy zaprezentowany. Mamy wideo
Źródło zdjęć: © mil.ru/CC BY
Grzegorz Burtan
05.12.2018 13:03, aktualizacja: 05.12.2018 13:24

Ciekawe informacje od rosyjskiego resortu obrony. System laserowy Pierieswiet wszedł właśnie do służby w siłach zbrojnych Rosji. W związku z "premierą" urządzenia, opublikowano krótkie wideo.

Jak podaje resort obrony, system Pierieswiet jest oparty na "nowych zasadach fizyki". Rozpoczęto również szkolenie załóg, które będą go obsługiwały. Jak opisywano w analizie opublikowanej we wrześniu w serwisie WP Tech, informacje na temat charakterystyki technicznej, orientacyjnego zasięgu działania i istniejących planów rozmieszczania kompleksów laserowych utrzymano w tajemnicy.

Niewiadomą pozostaje również zakres zastosowań nowej rosyjskiej broni. Ministerstwo Obrony oświadczyło w tej kwestii – skądinąd bardzo ogólnie – że zadaniem systemu laserowego jest "uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji względem Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników". Sam prezydent Putin stwierdził z kolei, że dzięki bojowemu laserowi "potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu".

Zobacz Też: Analiza Piereswieta

Jak mówi Wiktor Murachowski, ekspert ds. wojskowych, przeznaczeniem systemów jest osłanianie pozycji rosyjskich pocisków międzykontynentalnych. Drugą funkcjonalnością ma być "oślepianie" systemów rozpoznania potencjalnego przeciwnika.

Pierswiet ma zostać zaprezentowany w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat na paradzie na Placu Czerwonym z okazji Dnia Zwycięstwa, obchodzonego 9 maja.

Źródło: Space24

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (335)