Rosyjska Siri jest homofobem?

Rosyjska Siri jest homofobem?
Źródło zdjęć: © YouTube / Comrade Siri

16.04.2015 12:39, aktual.: 11.02.2020 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Okazuje się, że razem ze zmianą języka na rosyjski, głosowy asystent Apple - Siri, zmienia również niektóre ze swoich poglądów. Na przykład te, które dotyczą homoseksualizmu.

Co to jest Siri?

Siri to wirtualny asystent opracowany przez Apple, będący częścią systemów macOS, iOS, iPadOS i tvOS. Podobnie, jak Asystent Google, może odpowiadać na nasze pytania, wykonywać proste polecenia czy zarządzać wspieranymi aplikacjami. Jak na razie Siri nie jest dostępna w języku polskim, ale można z nich korzystać stosując komendy w języku angielskim.

Siri jest homofobem?

Sprawę odkrył i nagłośnił rosyjski bloger, który mieszka aktualnie w Londynie - Alex Kokcharov, którego możecie obejrzeć na nagraniu poniżej. Rosyjska Siri pytana o takie rzeczy jak najbliższy klub dla gejów w okolicy, czy sposób zalegalizowania homoseksualnego małżeństwa na terenie Wielkiej Brytanii, zamiast udzielić rzeczowych odpowiedzi, mamrotała w kółko teksty w stylu "gdybym mogła, zrobiłabym się czerwona" albo "udam, że nie słyszałam tego pytania". Na komendę "Powiedz coś o małżeństwach gejów", Siri odpowiada "Alex, jesteś niegrzeczny".

Wygląda na to, że rosyjska Siri traktuje takie słowa jak "gej", czy "lesbijka" jako przekleństwa - stąd jej odpowiedzi są niegrzeczne i mało merytoryczne. Pytanie, jak z tej całej afery wytłumaczy się Apple? Rosyjska polityka przeciwko parom jednej płci jest bardzo ostra. Przekonała się o tym np. Madonna podczas swojego koncertu w Petersburgu. Za hasła propagujące równość i tolerancję, Królową Popu postawiono przed sądem. Czekamy na wyjaśnienia Apple, dotyczące całej sprawy. Przecież jakiś czas temu szef Apple, Tim Cook, powiedział "jestem dumny, że jestem gejem".

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Google Chrome żegna się z Java i Silverlight

Zobacz Siri w starciu z Cortaną od Microsoftu:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)