Rosyjscy naukowcy stworzą preparat, który wprowadzi ludzi w śpiączkę
O takim wynalazku poinformował dziennikarzy przedstawiciel grupy badawczej Rosyjskiej Fundacji Badań Zaawansowanych. Zakłada się, że preparat będą używali rosyjscy astronauci podczas długotrwałych lotów.
06.07.2018 | aktual.: 06.07.2018 20:46
Muszą to być środki farmaceutyczne, które pozwoliłyby wprowadzić człowieka w sztuczny stan uśpienia podobny do snu zimowego niedźwiedzi i innych zwierząt. Obecnie naukowcy już testują preparat na zwierzętach laboratoryjnych, jak twierdzą, pierwsze eksperymenty zakończyły się bardzo dobrze. Żadne z testowanych zwierząt nie ucierpiało.
Zobacz też: Na czym polega sen zimowy niedźwiedzi
Sen zimowy zwierząt jest wyjątkowym stanem fizjologicznym, podczas którego spowalniają się wszystkie procesy życiowe. Podczas tego snu spada temperatura ciała i liczba uderzeń serca, lecz masa kości i mięśni nie ulega żadnym zmianom. Fizjologia człowieka jest zupełnie inna, w trakcie swoich lotów, kosmonauci znajdują się w ciągłym stanie nieważkości. Co oznacza, że mięśnie nie dostają potrzebnego obciążenia, a więc w końcu następuje atrofia. Zwłaszcza, gdy człowiek śpi.
Dlatego o żadnych testach na ludzi na razie nie ma mowy. Naukowcy mówią, iż na ten moment najważniejszym zadaniem jest rozwiązanie problemu żywienia. Zwierzęta zapadające w sen zimowy, gromadzą wcześniej tkankę tłuszczową, która zabezpiecza działalność organizmu na cały okres snu. Człowiek nie zapada w sen zimowy, a funkcja gromadzenia tłuszczy jest słabo rozwinięta. Mimo to, rosyjscy badacze uważają, że wkrótce uda się im stworzyć taki preparat. Na ten moment udało im się zoptymalizować preparat tak, by od wielkości dawki zależało ile czasu zwierzę laboratoryjne będzie w stanie uśpienia. Ciągle przeprowadzane są nowe eksperymenty.
Ciekawe też jest, że już od kilku lat nad taką koncepcją pracuje również NASA. Obecnie kompania SpaceWorks opracowuje komorę hibernacyjną, która działałaby na dokładnie tej samej zasadzie, co rosyjski preparat. Już się pojawiają żarty o tym, że komory hibernacyjne pasują raczej do statku kosmicznego z "Obcego", ale może w 2025 roku astronauci rzeczywiście będą spali podczas lotu kosmicznego do Marsa.