Trwa ładowanie...
ycipk-4b1zmn

Rosjanie zaprezentują "aktywny kamuflaż". Otrzymają go żołnierze przyszłości

Rosyjski rząd zapowiada zademonstrowanie technologii aktywnego kamuflażu dla sił lądowych. Opracowany przez rosyjską firmę Rostec kombinezon jest w stanie w dowolnym momencie zmienić całkowicie kolor. Moskwianie chcą pokazać jego możliwości podczas wystawy ARMY-2018.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Ratnik-3" to projekt moskiewskiego żołnierza przyszłości
"Ratnik-3" to projekt moskiewskiego żołnierza przyszłości (Rostec)
ycipk-4b1zmn

Rosyjskie media państwowe podają, że możliwości żołnierza przyszłości zostały zwiększone. Nowoczesny kamuflaż pozwoli dostosować wzór i kolor, w zależności od otaczającego go środowiska. W dodatku jest to rodzaj aktywnego kamuflażu, co oznacza, że technologia "może nakładać złożone obrazy graficzne, takie jak liście falujące na wietrze".

Podczas ARMY-2018 Rostec ma zademonstrować system kamuflażu tylko na hełmie żołnierza. Nie wiadomo dokładnie, jak ma działać ta technologia, poza tym, że jest sterowna elektrycznie. Rostec zdradza za to, że kamuflaż można zastosować nie tylko u żołnierzy, ale także w pojazdach opancerzonych czy czołgach.

ycipk-4b1zmn

System kamuflażu należy do trzeciej wersji projektu żołnierza Ratnik-3. Rostec pracuje nad nim od ponad 10 lat. Pierwsze nagrania z wykorzystaniem kombinezonu żołnierza przyszłości pokazano już rok temu. Jednak technologia wciąż jest rozwijana, tak, aby dostosować wyposażenie nie tylko dla sił lądowych. Rostec informuje, że rosyjskiej armii dostarczono już 120 000 zestawów Ratnik.

Czytaj także: Ratnik - rosyjski żołnierz przyszłości. Propaganda i pragmatyzm [RAPORT]

Ratnik-3 jest najbardziej zaawansowanym projektem żołnierza przyszłości, do tej pory przedstawionym. Głównym elementem Ratnika jest przede wszystkim egzoszkielet, zaprojektowany w celu zwiększenia możliwości fizycznych żołnierza, oraz zmniejszenia jego zmęczenia. Do pełnego wyposażenia Ratnika należą także:

  • kombinezon odporny na ogień i wodę z wbudowanym systemem chłodzenia,
  • kuloodporny pancerz,
  • hełm z wyświetlaczem (HUD, czyli Heads-Up Display) na którym żołnierz będzie mógł oglądać informacje i zadaniu, mapy i cele,
  • wbudowaną kamerę nokto i termowizyjną
ycipk-4b1zmn

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4b1zmn

ycipk-4b1zmn
ycipk-4b1zmn