Rosjanie zaprezentują "aktywny kamuflaż". Otrzymają go żołnierze przyszłości

Rosjanie zaprezentują "aktywny kamuflaż". Otrzymają go żołnierze przyszłości

Rosjanie zaprezentują "aktywny kamuflaż". Otrzymają go żołnierze przyszłości
Źródło zdjęć: © Rostec
Arkadiusz Stando
21.08.2018 09:03, aktualizacja: 21.08.2018 11:18

Rosyjski rząd zapowiada zademonstrowanie technologii aktywnego kamuflażu dla sił lądowych. Opracowany przez rosyjską firmę Rostec kombinezon jest w stanie w dowolnym momencie zmienić całkowicie kolor. Moskwianie chcą pokazać jego możliwości podczas wystawy ARMY-2018.

Rosyjskie media państwowe podają, że możliwości żołnierza przyszłości zostały zwiększone. Nowoczesny kamuflaż pozwoli dostosować wzór i kolor, w zależności od otaczającego go środowiska. W dodatku jest to rodzaj aktywnego kamuflażu, co oznacza, że technologia "może nakładać złożone obrazy graficzne, takie jak liście falujące na wietrze".

Podczas ARMY-2018 Rostec ma zademonstrować system kamuflażu tylko na hełmie żołnierza. Nie wiadomo dokładnie, jak ma działać ta technologia, poza tym, że jest sterowna elektrycznie. Rostec zdradza za to, że kamuflaż można zastosować nie tylko u żołnierzy, ale także w pojazdach opancerzonych czy czołgach.

System kamuflażu należy do trzeciej wersji projektu żołnierza Ratnik-3. Rostec pracuje nad nim od ponad 10 lat. Pierwsze nagrania z wykorzystaniem kombinezonu żołnierza przyszłości pokazano już rok temu. Jednak technologia wciąż jest rozwijana, tak, aby dostosować wyposażenie nie tylko dla sił lądowych. Rostec informuje, że rosyjskiej armii dostarczono już 120 000 zestawów Ratnik.

Ratnik-3 jest najbardziej zaawansowanym projektem żołnierza przyszłości, do tej pory przedstawionym. Głównym elementem Ratnika jest przede wszystkim egzoszkielet, zaprojektowany w celu zwiększenia możliwości fizycznych żołnierza, oraz zmniejszenia jego zmęczenia. Do pełnego wyposażenia Ratnika należą także:

  • kombinezon odporny na ogień i wodę z wbudowanym systemem chłodzenia,
  • kuloodporny pancerz,
  • hełm z wyświetlaczem (HUD, czyli Heads-Up Display) na którym żołnierz będzie mógł oglądać informacje i zadaniu, mapy i cele,
  • wbudowaną kamerę nokto i termowizyjną
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (292)