Rosjanie stracili "Terminatora". To pierwszy taki przypadek

Rosjanie stracili "Terminatora". To pierwszy taki przypadek

BMPT Terminator podczas rosyjskiej wystawy Army-2020.
BMPT Terminator podczas rosyjskiej wystawy Army-2020.
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Kirill Borisenko
Karolina Modzelewska
09.02.2023 13:14

Serhij Gajdaj, szef ługańskiej obwodowej administracji wojskowej za pośrednictwem serwisu Telegram poinformował o kolejnym, istotnym dokonaniu ukraińskich żołnierzy. Według niego w okolicach Kreminny na wschodzie Ukrainy udało się zniszczyć rosyjski ciężki bojowy wóz wsparcia czołgów - BMPT "Terminator". Wyjaśniamy, co to za pojazd.

Niedawno Orkowie w swoim głównym propagandowym programie telewizyjnym obnosili się z pojazdem wsparcia czołgów o głośnej nazwie "Terminator". Tyle pięknych słów o tym, że wóz jest prawie nie do zniszczenia….prawie - napisał na Telegramie Gajdaj.

Rosjanie stracili "Terminatora"

Według szefa ługańskiej obwodowej administracji wojskowej na opublikowanych właśnie zdjęciach znajduje się ten sam "Terminator", o którym mówili rosyjscy propagandyści. Sprzęt jest jednak zniszczony przez ukraińską armię. Można powiedzieć, że to kolejna dotkliwa strata dla Rosji. BMPT "Terminator" to rozwiązanie opracowane na bazie podwozia czołgu T-72 MBT. Spotykane są też wersje zbudowane w oparciu o podwozie czołgu T-90, czyli tzw. dumy Putina.

BMPT "Terminator" został zaprojektowany i wyprodukowany przez rosyjską firmę Uralvagonzavod do współdziałania z oddziałami pancernymi. Jego głównym zadaniem jest wspieranie działań czołgów podczas operacji ofensywnych i zwalczanie wrogiej piechoty. Jego nieoficjalna nazwa "Terminator", którą zawdzięcza swoim twórcom, jest nawiązaniem do jego ciężkiego uzbrojenia oraz opancerzenia. Konstruktorzy, tworząc ten ciężki bojowy wóz wykorzystali doświadczenia zgromadzone podczas pierwszej wojny czeczeńskiej oraz radzieckiej interwencji w Afganistanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ten wszechstronny pojazd ma masę 47 ton, kadłub o długości 6,9 m, szerokość 3,8 m i wysokość 3,6 m. Na jego pokładzie zmieści się 5-osobowa załoga. Zasięg BMPT "Terminatora" szacuje się na 550 km, a maksymalną prędkość, z jaką może się poruszać na 60-65 km/h. Zastosowano w nim pancerz będący połączeniem pancerza kompozytowego, reaktywnego oraz stali. W uzbrojeniu tej potężnej maszyny znajdują się cztery wyrzutnie rakiet 9M120 Ataka, dwa działka automatyczne 2A42 kal. 30 mm, dwa granatniki AG-17D oraz jeden współosiowy karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm . 

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie