ycipk-plxtz2

Rosjanie naśladują SpaceX. Tylko skromniej. Wysłali resoraka 20 km na Ziemię

Rok temu SpaceX Elona Muska wystrzelił wiśniową Teslę Roadster w kosmos. Rosyjski start-up pozazdrościł pomysłu. Tyle że realizacja okazała się nieco skromniejsza niż w przypadku amerykańskiego giganta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski start-up prawie jak SpaceX
Rosyjski start-up prawie jak SpaceX (YouTube)
ycipk-plxtz2

SpaceX wysłał normalny sportowy samochód, natomiast ToSky postawił na resorakową wersję czerwonej radzieckiej Łady. Nie zapomniano również o wyjątkowym pasażerze. W przypadku firmy Elona Muska był to manekin Starman. Rosjanie na pokład zabrali miniaturową podobiznę Dmitrija Rogozina.

Na tym różnice się nie kończą. Tesla na Ziemię nigdy już nie wróci, samochód będzie krążył wokół Słońca przez miliony lat. Tymczasem rosyjski projekt wzniósł ładunek na wysokość 20 km. Łada wylądowała 150 km od miejsca startu.

ycipk-plxtz2

W ten sposób rosyjska firma przetestowała technologię i zebrała informacje niezbędne do opracowania systemu, który pozwoli przenosić większe ładunki i przede wszystkim dłużej przebywać w stratosferze.

Czytaj też: Mocne słowa bohatera Związku Radzieckiego. "Nawijają nam makaron na uszy"

Miesiąc temu na podobną wysokość firma Xiaomi wyniosła swój nowy telefon - Redmi Note 7. Telefon wzniesiono balonem meteorologicznym 35 km nad Ziemię. Sprzęt przetrwał skrajne warunki, bo temperatura na zewnątrz wynosiła -57 stopni Celsjusza.

Zobacz też: Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

ycipk-plxtz2
ycipk-plxtz2
ycipk-plxtz2
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-plxtz2