Rosjanie naśladują SpaceX. Tylko skromniej. Wysłali resoraka 20 km na Ziemię

Rosjanie naśladują SpaceX. Tylko skromniej. Wysłali resoraka 20 km na Ziemię
Źródło zdjęć: © YouTube
Adam Bednarek

13.06.2019 18:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rok temu SpaceX Elona Muska wystrzelił wiśniową Teslę Roadster w kosmos. Rosyjski start-up pozazdrościł pomysłu. Tyle że realizacja okazała się nieco skromniejsza niż w przypadku amerykańskiego giganta.

SpaceX wysłał normalny sportowy samochód, natomiast ToSky postawił na resorakową wersję czerwonej radzieckiej Łady. Nie zapomniano również o wyjątkowym pasażerze. W przypadku firmy Elona Muska był to manekin Starman. Rosjanie na pokład zabrali miniaturową podobiznę Dmitrija Rogozina.

Na tym różnice się nie kończą. Tesla na Ziemię nigdy już nie wróci, samochód będzie krążył wokół Słońca przez miliony lat. Tymczasem rosyjski projekt wzniósł ładunek na wysokość 20 km. Łada wylądowała 150 km od miejsca startu.

W ten sposób rosyjska firma przetestowała technologię i zebrała informacje niezbędne do opracowania systemu, który pozwoli przenosić większe ładunki i przede wszystkim dłużej przebywać w stratosferze.

Miesiąc temu na podobną wysokość firma Xiaomi wyniosła swój nowy telefon - Redmi Note 7. Telefon wzniesiono balonem meteorologicznym 35 km nad Ziemię. Sprzęt przetrwał skrajne warunki, bo temperatura na zewnątrz wynosiła -57 stopni Celsjusza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)