Rosjanie dopadli ukraińską kolumnę sprzętu. Nie mieli litości
Rosjanie przeprowadzili udany atak na zgrupowanie ukraińskiego sprzętu. W efekcie udało im się razić m.in. haubicę 2S22 Bogdana. To ukraińska broń, która do tej pory pozostawała poza zasięgiem ognia najeźdźców. Przypominamy jej interesującą historię i najważniejsze cechy.
Z informacji pojawiających się w mediach społecznościowych wynika, że do zdarzenia doszło gdzieś w obwodzie sumskim, kilka kilometrów od granicy z Rosją. Ukraińcy stacjonowali ze swoim sprzętem w lesie, ale mimo tego zostali wykryci przez rozpoznanie powietrzne Rosjan, a następnie ostrzelani. Wśród sprzętu, jaki został trafiony znalazły się czołg T-72 oraz haubica 2S22 Bogdana.
Atak Rosjan na zgrupowanie ukraińskiej broni
Haubica 2S22 Bogdana to swojego rodzaju symbol trwającej wojny. Została opracowana jeszcze w 2016 r., a zaprezentowana w 2018 r. Ukraińcy długo bazowali na jednym egzemplarzu, który w wyniku rosyjskiej agresji musieli wykorzystać w operacji wyzwolenia Wyspy Węży. Później podjęli decyzję o uruchomieniu produkcji seryjnej, która cały czas trwa, a w ramach nowych wariantów wprowadzane są kolejne ulepszenia.
W grudniu 2023 r. pojawiła się informacja, że ukraińska armia ma na stanie już 30 sztuk 2S22 Bogdana. Jednocześnie dopiero w lutym br. pierwsza z nich została trafiona rosyjskim dronem Lancet. Załodze udało się wtedy przeżyć, a sam sprzęt zakwalifikowano do naprawy, ponieważ uszkodzeniu uległa głównie kabina. Tym razem straty Ukraińców mogą być większe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Haubica 2S22 Bogdana na froncie
Warto zauważyć, że haubica 2S22 Bogdana zbiera wiele pozytywnych opinii i dobrze sprawdza się na froncie. Ukraińcy postawili na armatę na pociski kal. 155 mm, czyli taką samą, jaką państwa NATO stosują w swoim sprzęcie tego typu.
Maksymalny zasięg rażenia to tutaj ok. 35 km w przypadku podstawowej amunicji i nawet 60 km w przypadku użycia pocisków wspomaganych rakietowo. Szybkostrzelność dochodzi do sześciu pocisków na minutę.
T-72 to z kolei jeden z częściej wykorzystywanych czołgów w trakcie tej wojny. Mają go na wyposażeniu obydwie armie. Był produkowany w latach 1967 - 1972 i doczekał się wielu różnych wariantów. Posiada armatę kal. 125 mm, a także dwa karabiny maszynowe kal. 7,62 mm i jeden kal. 12,7 mm. Silnik o mocy 780 KM pozwala na osiąganie prędkości maksymalnej ok. 60 km/h na drogach i do 40 km/h w terenie.