Rosja zbuduje myśliwce piątej generacji i nowoczesne bombowce

Rosja zbuduje myśliwce piątej generacji i nowoczesne bombowce

Rosja zbuduje myśliwce piątej generacji i nowoczesne bombowce
02.03.2010 11:18

Nieuchwytny dla radarów rosyjski myśliwiec piątej generacji, którego prototyp odbył pierwszy lot pod koniec stycznia, będzie gotów do służby za 5 lat - oświadczył w poniedziałek jego konstruktor.

"Rok 201. ustalono jako ostateczny termin (rozpoczęcia) dostaw samolotu dla sił zbrojnych. Pracujemy nad tym. Model, który oblatano, był w stu procentach myśliwcem piątej generacji - powiedział dziennikarzom w Moskwie główny konstruktor maszyny Aleksandr Dawidenko.

Powstały w firmie Suchoj myśliwiec o oznaczeniu fabrycznym T-5. jest pierwszym całkowicie nowym samolotem wojskowym, zbudowanym w Rosji od upadku Związku Radzieckiego. Jego pierwszy lot trwał 45 minut. Maszyna podobna jest zewnętrznie do amerykańskiego myśliwca piątej generacji F-22 Raptor.

Obraz
© (fot. Suchoj)

Zapytany, czy T-5. da się porównać z Raptorem, Dawidenko odparł: "Podstawowe osiągi są te same, ale próbowaliśmy zrobić to lepiej". Według niego, firma Suchoj "przeprowadziła modelowanie pojedynków" obu samolotów.

"Sądzę, że mamy konkurencyjną cenę. A jeśli chodzi o stosunek efektywności do kosztów, to będziemy znacznie lepsi" - zaznaczył.

Obraz
© (fot. Suchoj)

Według niezależnego eksperta lotniczego Aleksandra Golca, w T-5. zamontowano silniki starego typu, a jedynym atutem nowego samolotu jest utrudnione wykrywanie go przez radar.

Inauguracyjny lot prototypu F-2. odbył się w 1990 roku, a pierwszy egzemplarz seryjny wystartował w siedem lat później. Z powodów oszczędnościowych Kongres USA ograniczył produkcję myśliwca do 187 sztuk, z których do sierpnia ub.r. dostarczono 145.

Po zakończeniu budowy myśliwca piątej generacji Rosja musi podjąć prace nad nowym typem bombowca strategicznego - oświadczył w poniedziałek rosyjski premier Władimir Putin.

Obraz
© Amerykański bombowiec Northrop B2 Spirit (fot. Northrop Grumman)

"Oczywiście nie powinniśmy ograniczać się do opracowania tylko jednego nowego modelu. Po myśliwcu odrzutowym piątej generacji musimy myśleć i podjąć prace nad kompleksem lotniczym dalekiego zasięgu nowej generacji - naszym nowym strategicznym nosicielem pocisków rakietowych" - powiedział Putin na posiedzeniu rządu, poświęconym sprawom rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (754)