Rosja zaczyna testy szczepionki na COVID-19. Ruszą w przyszłym tygodniu

Rosja zaczyna testy szczepionki na COVID-19. Ruszą w przyszłym tygodniu

Rosja zaczyna testy szczepionki na COVID-19. Ruszą w przyszłym tygodniu
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Karolina Modzelewska
21.08.2020 20:32

Rosja przyśpieszyła prace nad szczepionką na COVID-19 - Sputnik V. Pomimo tego, że nie przeszła wszystkich wymaganych badań klinicznych, w przyszłym tygodniu zostanie podana 40 000 ochotników.

Władze Rosji mobilizują siły, aby wygrać wyścig o stworzenie skutecznej szczepionki na COVID-19. Pomijają nawet pewne etapy procesu jej tworzenia, aby jak najszybciej uzyskać gotowe rozwiązanie.

Rosja rusza z testami szczepionki na COVID-19 na ludziach

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, współfinansujący produkcję szczepionki Sputnik V, 20 sierpnia opublikował komunikat prasowy. Wynika z niego, że już wkrótce ruszą pierwsze testy na ludziach, w których udział wezmą ochotnicy rekrutowani z ponad 45 różnych ośrodków medycznych.

Kilka dni wcześniej, bo 11 sierpnia prezydent Rosji Władimir Putni ogłosił, że Sputnik V został zatwierdzony przez władze państwowe, tym samym stając się pierwszą szczepionką przeciwko COVID-19 na świecie, która uzyskała takie zatwierdzenie.

Putin uważa, że Sputnik V jest przełomem w walce z pandemią koronawirusa. Poinformował nawet, że jedna z jego córek otrzymała już pierwszą z dwóch dawek szczepionki.
- Wiem, że [szczepionka] okazała się skuteczna i tworzy stabilną odporność – zaznaczył prezydent Rosji, dodając, że Sputnik V przeszedł niezbędne testy.

Nie wszyscy podzielają entuzjazm Putina

Badacze i eksperci ds. zdrowia nie podzielają entuzjazmu Putina. Są wręcz sceptycznie nastawieni wobec Sputnik V. Jak dotąd wiadomo, że szczepionka została przebadana łącznie na 76 osobach w dwóch małych badaniach klinicznych. Żadne z nich nie zostało zaprojektowane tak, aby potwierdzić skuteczność szczepionki w ochronie przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19. Dodatkowo wyniki tych badań nie zostały opublikowane w żadnych czasopismach naukowych i upublicznione.

Zazwyczaj szczepionki uzyskują zatwierdzenie po pomyślnym przejściu przez trzy fazy testów, w których stopniowo zwiększa się ilość uczestniczących osób. Oznacza to, że badania zwykle rozpoczynają się od zaledwie kilkudziesięciu osób w celu sprawdzenia bezpieczeństwa (faza I), następnie przechodzą do setek osób, aby kontynuować testowanie bezpieczeństwa i odpowiedzi immunologicznej (faza II), a następnie do dziesiątek tysięcy, aby sprawdzić, czy szczepionka faktycznie zapewnia ochronę (faza III). Wszystko wskazuje na to, że Sputnik V przeszedł tylko wczesne etapy badań fazy I i II, których wyniki są nadal nieznane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)