Rosja sprowadza roboty na front. Na razie mają tylko jedno zadanie
11.04.2022 17:35, aktual.: 13.04.2022 14:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające użycie przez Rosjan na terenie Ukrainy zdalnie sterowanego pojazdu inżynieryjnego Uran-6.
Nagranie pokazuje rozładunek, przygotowanie do działania oraz rozminowywanie terenu. Rosja już od paru lat prowadzi rozwój nad zdalnie sterowanymi systemami, a najbardziej rozreklamowanym jest opancerzony bojowy robot Uran-9, którego być może kiedyś jeszcze zobaczymy.
Robot Uran-6 jest wytworem JSC 766 UPTK, nad którym prace trwały przynajmniej od 2013 roku. Pierwsze testy nastąpiły rok później w Czeczenii, gdzie robot miał unieszkodliwić 20 kg ładunków wybuchowych i w tym samym roku miała zapaść decyzja o dostarczaniu ich do jednostek wojskowych. Roboty były też widziane w Palmirze w Syrii, gdzie w kwietniu 2016 roku przeprowadzały rozminowywanie terenu.
Uran-6 - osiągi
Jest to ciężki zdalnie sterowany pojazd na podwoziu gąsienicowym. Jego masa to 6 ton, długość 4,45 m, szerokość 2,02 m, a wysokość 1,49 m, a szerokość trału to 1,72 m. Wedle informacji producenta 360-stopniową świadomość sytuacyjną zapewniają cztery kamery przesyłające obraz do stacji kontrolnej oddalonej maksymalnie o 1000 m.
Robot może być wyposażony w pięć różnych modułów w zależności od potrzeb. Znajdziemy pośród nich zwykły lemiesz o szerokości 1,8 m, ramię robota, chwytak kleszczowy oraz parę rodzajów trałów przeciwminowych. Aktualnie widoczny na nagraniu to konstrukcja wykorzystująca grube łańcuchy z obciążnikami przymocowane do obracającego się, ustawionego poziomo walca.
Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, ponieważ uderzenie z impetem ciężkiej kuli zdetonuje każdą minę i było ono stosowane m.in. przez Amerykanów w specjalnej wersji Shermana "Crab". Uran-6 może usuwać ładunki o masie 4 kg, ale jest sam w stanie przetrwać wybuch ładunku o masie do 60 kg.
Uran-6 jest napędzany przez silnik diesla o mocy 240 KM i może się poruszać maksymalnie z mało imponującą prędkością 5 km/h. Robot może prowadzić akcję rozminowywania przez maksymalnie 5 godzin oraz jest zdolny do pokonywania przeszkód terenowych o wysokości 1,2 m i szerokości 1,5 m.