Rosja odtajniła film z 1961 roku. Car Bomba eksplodowała z siłą ponad 50 mln ton trotylu

Rosja odtajniła film z 1961 roku. Car Bomba eksplodowała z siłą ponad 50 mln ton trotylu

Car Bomba
Car Bomba
Źródło zdjęć: © YouTube.com | Росатом
Oskar Ziomek
25.08.2020 20:20, aktualizacja: 01.03.2022 13:44

Radziecka bomba wodorowa RDS-220, znana także jako Car Bomba, została zdetonowana blisko 60 lat temu. Wybuchła z siłą typową dla ponad 50 mln ton trotylu. Rosja dopiero teraz – z okazji 75. rocznicy swojego przemysłu jądrowego – odtajniła ponad 40-minutowe nagranie z tamtych lat.

Za największą w historii eksplozję wywołaną przez człowieka jest odpowiedzialny Związek Radziecki. Jak podaje serwis vice, Car Bomba została zrzucona w 1961 roku przez bombowiec Tu-95V, którego przeprojektowano specjalnie na tę okazję. Z samolotu usunięto między innymi część zbiorników paliwa.

Car Bomba została zdetonowana 4 tysiące metrów nad ziemią w okolicy archipelagu Nowej Ziemi na Oceanie Arktycznym. Wydarzenie miało charakter testowy i związany z demonstracją siły, ale do dzisiaj pozostaje największą tego typu operacją w historii ludzkości.

Испытание чистой водородной бомбы мощностью 50 млн тонн

Skalę wybuchu trudno sobie nawet wyobrazić. Zgodnie z zarejestrowanymi sygnałami i obserwacjami, był on widoczny nawet z 900 kilometrów, a powstały grzyb sięgał 60 kilometrów. Serwis vice zauważa, iż siła eksplozji była tak duża, że w Norwegii i Finlandii odnotowano falę uderzeniową, która wybiła okna w budynkach.

Dzięki udostępnionemu nagraniu przez Rosję, zainteresowani szczegółami mogą pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Jak łatwo się domyślić, film ma charakter propagandowy, a ponad połowa została poświęcona działaniom, które poprzedzały zrzut Car Bomby.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)